Jiří Herold

Czech violin maker, music educator and violist
The basics

Quick Facts

IntroCzech violin maker, music educator and violist
PlacesCzech Republic
wasMusician Composer Educator
Work fieldAcademia Music
Gender
Male
Birth16 April 1875, Rakovník, Rakovník District, Central Bohemian Region, Czech Republic
Death13 November 1934Prague, Duchy of Bohemia (aged 59 years)
The details

Biography

Jiří Karel Herold (16. dubna 1875 Rakovník – 13. listopadu 1934 Praha) byl český violista, hudební pedagog a houslař. Syn účetního rakovnického pivovaru, klavíristy a varhaníka Adolfa Herolda a Marie Knoblochové. Manžel Markéty Friedlové, otec synů Jana, Aurela a Jiřího. Byl koncertním mistrem České filharmonie, violistou Českého kvarteta a Heroldova kvarteta.

Studia

Studoval na konzervatoři v Praze obor housle u profesora Lachnera, později u profesora a ředitele konzervatoře Antonína Bennewitze. Absolvoval v roce 1895.

Koncertní kariéra

Koncertní kariéru zahájil už během studií na konzervatoři, kdy vystoupil ve 4. ročníku v Rudolfinu s koncertem pro dvoje housle, v 6. ročníku pak se spolužáky pod názvem Smetanovo kvarteto v rodném Rakovníku. Dále koncertoval během povinné vojenské služby v Jihlavě a Vídni v armádním orchestru jako sólista. Po krátké pedagogické zkušenosti nastoupil jako koncertní mistr do orchestru ve Lvově, v roce 1901 se stal koncertním mistrem nově ustavené České filharmonie, kterou řídil Rafael Kubelík. Spolu se spoluhráči z filharmonie založil Jiří Herold Heroldovo pražské smyčcové kvarteto, s nímž koncertoval po celé Evropě. Poté se stal členem Českého kvarteta, kam usedl roku 1906 k violovému pultu po Oskaru Nedbalovi.

Pedagogická kariéra

První pedagogické zkušenosti sbíral Jiří Herold po vojenské službě jako domácí učitel houslí princezny Fürstenbergové, jejíž rodina pobývala na Leontýnském zámečku u Křivoklátu, ve Vídni a v Opatii. V roce 1922 nastoupil jako profesor na pražskou konzervatoř, kde vyučoval komorní hru.

Houslařská činnost

O houslařství se začal zajímat již během studentských let. Byl v tomto směru ovlivňován pražskými houslaři Ferdinandem Lantnerem a Karlem Boromejským Dvořákem, během pobytu ve Vídni komunikoval s houslařem operního souboru Johannem Stübigerem, a po návratu do Prahy pak s Františkem Lantnerem, Františkem Špidlenem a Josefem Křížem. Vlastní praxi zahájil až v roce 1914, kdy si opatřil materiál a začal zařizovat dílnu. Působil ve svém bydlišti v Praze Na Hřebenkách, postavil přes 50 nástrojů - 43 houslí, 10 viol a 2 violoncella. Používal modely Guarneri a Stradivari. Ačkoliv nebyl profesionálem v této oblasti, jeho nástroje mají dobrou úroveň. Jedno violoncello je ve sbírce Pražské konzervatoře.

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.