Jerzy Sosnkowski

Polish architect, interior designer and writer
The basics

Quick Facts

IntroPolish architect, interior designer and writer
PlacesPoland
wasArchitect Designer Interior designer Writer
Work fieldArts Creativity Engineering Literature
Gender
Male
Birth23 October 1894, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death1945 (aged 50 years)
Star signScorpio
Family
Siblings:Kazimierz Sosnkowski
Awards
Cross of Independence1931
The details

Biography

Jerzy Sosnkowski (ur. 23 października 1894 w Warszawie, zm. 1945 lub później w Argentynie) – polski architekt, projektant wnętrz i pisarz.

Życiorys

Urodził się 23 października 1894 roku w Warszawie, w rodzinie Józefa Bogdana Sosnkowskiego h. Godziemba (1832–1896) i Zofii z Drabińskich (1858–1938). Jego bratem był generał Kazimierz Sosnkowski. W latach 1913–1914 był członkiem Związku Strzeleckiego we Lwowie. Podczas I wojny światowej, w latach 1914–1917, służył w 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. W latach 1918–1923 służył w pułku swoleżerów i 7 Pułku Ułanów Wojska Polskiego. Zaprojektował buławę marszałkowską, którą otrzymał Ferdinand Foch, gdy nadano mu tytuł Marszałka Polski.

W latach 20. XX w. pełnił funkcję inspektora artystycznego Zarządu Miejskiego w Warszawie. W 1927 roku należał do kierownictwa konkursów zorganizowanych w ramach Międzynarodowej Wystawy Sztuki Kinematograficznej w Warszawie. W 1929 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, po czym wraz z Juliuszem Żórawskim zaprojektował budynek kina „Atlantic” w Warszawie. Był członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dzięki koneksjom brata realizował zlecenia wojskowe, takie jak budynki mieszkalne dla Funduszu Kwaterunku Wojskowego na Żoliborzu, czy w Stanisławowie, Jabłonnie i Górze Kalwarii. Zaprojektował także meble dla Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie.

Wraz z Czesławem Piaskowskim zaprojektował scenografię do filmu Rycerze mroku (1932), projektował także scenografię teatralną. Wśród jego projektów wnętrz wyróżnia się wnętrze restauracji Żywiec, w którym zastosowano opływowe kształty tak w elementach architektonicznych jak i w meblach.

Współzałożył pismo „Wnętrze”, którego był redaktorem naczelnym. Jego felietony, m.in. o architekturze i przestrzeni miejskiej, pojawiały się w „Kurierze Warszawskim”. Sosnkowski tworzył ilustracje i reportaże dla „Tygodnika Ilustrowanego” i „Naokoło Świata”. Prowadził odczyty w radiu, a także pisał powieści i opowiadania. W swojej twórczości nie stronił od tematów fantastycznych, pisząc o nieodkrytych krańcach świata, czy – w przypadku zbioru opowiadań Żywe powietrze – o geometrycznych potworach, zagrożeniu ze strony istot rozumnych w przestworzach i stworach przypominających postaci z horrorów H.P. Lovecrafta. W tym samym zbiorze nie szczędził ostrza satyry wobec Janusza Meissnera, kpiąc z jego stylu. Z kolei na zamówienie wydawnictwa Książnica-Atlas napisał dwie dydaktyczne czytanki patriotyczne Białe Orlę i Krew ziemi, które znalazły się w antologii dla młodzieży szkolnej.

Był mężem Zofii Janickiej, z którą miał syna Wacława.

Twórczość

projekty

  • kino „Atlantic”, Warszawa (wraz z Juliuszem Żórawskim)
  • Dom Oficerski, Legionowo (1929)
  • Dom Podoficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego, ul. Dymińska 10a, Warszawa (ok. 1935)
  • wnętrze restauracji Żywiec, róg alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, Warszawa
  • wnętrze sklepu Mary Mill
  • meble dla Wyższej Szkoły Wojennej, Warszawa (1933)

publikacje książkowe

za katalogiem Biblioteki Narodowej:

  • 1917: Czerwone wyłogi: szkice i obrazki
  • 1923: Dom filozofów
  • 1925: Auto, Ty i Ja (miłość maszyn) – powieść
  • 1926: Żywe powietrze – nowele
  • 1926: Bosman Finta – nowele
  • 1927: Radjomiłość – nowele

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości (12 maja 1931)

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Sep 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.