Jerzy Kieszkowski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasJurist Historian Art historian
Work fieldAcademia Arts Law Social science
Gender
Male
Birth1872, Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death1923Zakopane, Tatra County, Lesser Poland Voivodeship, Poland (aged 51 years)
Education
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
The details

Biography

Jerzy Henryk Franciszek Kieszkowski herbu Krzywda (ur. 9 września 1872 w Krakowie, zm. 26 marca 1923 w Zakopanem) – polski prawnik, urzędnik, historyk sztuki.

Życiorys

Urodził się 9 września 1872 w Krakowie. Wywodził się z rodu Kieszkowskich herbu Krzywda. Był potomkiem Kazimierza, Antoniego, prawnukiem Stanisława, wnukiem Henryka oraz synem Czesława i Jadwigi z domu Pietsch von Ritterschild. Miał rodzeństwo: Juliusza (ur. 1873, oficer ułanów C. K. Armii), Janinę (żona Walerego Łukaszewicza), Elżbietę, Zofię (żona Stanisława Madejewskiego), Stanisława (ur. 1879), Zygmunt (ur. 1881), Gustawa (ur. 1884, oficer C. K. Armii i Wojska Polskiego), Jana Kazimierza (ur. 1888).

W połowie 1896 otrzymał stopień doktora praw na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od około 1897 do około 1901 w randze praktykanta konceptowego był przydzielony z C. K. Namiestnictwa do urzędu starostwa c. k. powiatu sanockiego (wcześniej z Sanokiem był związany jego dziadek Henryk Kieszkowski). Od około 1901 w randze koncepisty namiestnictwa był przydzielony do urzędu starostwa c. k. powiatu krakowskiego. Od około 1904 był przydzielony do C. K. Ministerstwa Wyznań i Oświaty w Wiedniu w randze komisarza powiatowego (od około 1908 extra statum), a od około 1908 w randze wicesekretarza ministerialnego. Następnie, od około 1911 już w randze sekretarza ministerialnego był przydzielony z ministerstwa do Centralnej Komisji Opieki nad Zabytkami w Wiedniu, gdzie początkowo pracował w biurze oddziału administracyjnego , a od około 1913 do około 1916 w kierownictwie Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków (Staatsdenkmalamt).

Od około 1916 w charakterze Privatdozenta był zatrudniony na wydziale Filozoficznym UJ. W niepodległej II Rzeczypospolitej był docentem historii sztuki na UJ, wicedyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej, kierownikiem Zbioru Graficznego. Przed 1914 został członkiem Komisji Historii Sztuki w Akademii Umiejętności. 23 lutego 1902 został wybrany członkiem wydziału założonego wtedy Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami Sztuki w Krakowie. Autor prac w zakresie historii sztuki, drukowanych też w wydawnictwach AU oraz w „Przeglądzie Polskim”. W ostatnich latach życia zajmował się studiami nad grafiką.

Zmarł po dłuższej chorobie 26 marca 1923 w sanatorium im. Dłuskich w Zakopanem. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Publikacje

Odznaczenia

austro-węgierskie

  • Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych (przed 1909)
  • Krzyż Jubileuszowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych (przed 1909)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Dec 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.