Jerzy Kasperski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth1 August 1913, Pabianice, Poland
Death7 April 2009 (aged 95 years)
Star signLeo
The details

Biography

Jerzy Piotr Kasperski (ur. 1 sierpnia 1913 r. w Pabianicach, zm. 7 kwietnia 2009 r. tamże) - lekarz, doktor nauk medycznych, Honorowy Obywatel Pabianic.

Życiorys

Młodość

Wychowywał się jak jedno z dwojga dzieci Juliana Kasperskiego i Jadwigi z Bromirskich. Ukończył Szkołę Podstawową nr 3 i Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego) w Pabianicach, a następnie - w 1938 r. - Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Po otrzymaniu dyplomu lekarskiego rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych Sanitarnych, a także w Instytucie Chirurgii Urazowej w Warszawie.

Okres II wojny światowej

1 września 1939 r. otrzymał oddelegowanie do Sieradza. Zorganizował tam punkt sanitarny PCK. Będąc uczestnikiem Kampanii Wrześniowej walczył w Armii Łódź. W drodze do Lwowa, pod Rawą Ruską, dostał się do niewoli, z której udało mu się zbiec.

Po powrocie do Pabianic podjął pracę w tutejszym szpitalu. W 1942 r. w Radomsku został zaprzysiężony w Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Tulipan”. Brał udział w wielu bitwach partyzanckich, w tym w największej - 5-dniowej bitwie w lasach pomiędzy Włoszczową a Jędrzejowem. 7 sierpnia 1943 r. uczestniczył w brawurowej akcji uwolnienia 41 żołnierzy AK z więzienia w Radomsku (o czym informowała wówczas europejska prasa i brytyjska BBC). Od lipca 1944 r. pełnił stałą funkcję lekarza I batalionu 74 Pułku Piechoty AK, aż do rozwiązania podziemnych struktur Armii Krajowej. W styczniu 1945 r. ponownie podjął pracę w szpitalu miejskim w Pabianicach, pozostając równocześnie pełnomocnikiem PCK.

Okres powojenny

W latach 1946 – 1947 pracował w oddziałach chirurgicznych szpitali w Łodzi, Lublinie i Tarnowie, będąc awansowanym do stopnia kapitana. Od 1948 r. do 1952 r. był asystentem I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Łodzi, w której otrzymał tytuł doktora nauk medycznych i specjalisty chirurgii ogólnej II stopnia. W latach 1959–1973 pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Pabianicach. W roku 1963 przeszedł do rezerwy w stopniu majora. Kolejny awans - do stopnia pułkownika sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymał w lutym 2009 r.

Niezależnie od pracy zawodowej czynnie uczestniczył w życiu społecznym. Piastował funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej od 1959 r. do 1971 r.(będąc niezależnym i niezrzeszonym). Przez wiele lat walczył o budowę nowego szpitala w Pabianicach. Był Członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Odznaczenia i wyróżnienia

Za swoje wybitne zasługi otrzymał:

  • srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami;
  • Krzyż Walecznych;
  • Krzyż Partyzancki;
  • Krzyż Armii Krajowej;
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”;
  • Złoty Krzyż Zasługi (1959 r.);
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1979 r.);
  • Weteranom Walk o Wolność i Niepodległość (2001 r.);
  • Odznaka Honorowa PCK IV stopnia (2001 r.);
  • tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianice (17 września 2003 r.).

Bibliografia

  1. Jerzy Kasperski na portalu Zjednoczenia Pabianickiego
  2. Pułkownik doktor Jerzy Kasperski
  3. Honorowi Obywatele Miasta Pabianic
  4. Jerzy Kasperski
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.