Janusz Załuska

Polish professor and zootechnician
The basics

Quick Facts

IntroPolish professor and zootechnician
PlacesPoland
wasProfessor
Work fieldAcademia
Gender
Male
Birth28 December 1913, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death20 July 2014Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 100 years)
The details

Biography

Janusz Stanisław Załuska (ur. 28 grudnia 1913 w Warszawie, zm. 20 lipca 2014 roku tamże) – polski zootechnik, prof. dr hab. nauk rolniczych, uczestnik powstania warszawskiego.

Życiorys

Był synem Jana Załuski i Edwardy z domu Przyłuskiej. W 1932 roku napisał maturę w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. 1 stycznia 1938 roku rozpoczął pracę w Polskim Instytucie Wełnoznawczym w Warszawie. W 1939 roku ukończył studia na Wydziale Rolnym SGGW. Ukończył również Szkołę Podchorążych Rezerwy we Włodzimierzu Wołyńskim.

II wojna światowa

Walczył w kampanii wrześniowej w szeregach 14. dywizjonu artylerii konnej Podlaskiej Brygady Kawalerii, w baterii pułkownika Jarnowieckiego. Po jej rozwiązaniu dołączył w Kraśniku do 8. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Chełmińskiej. Od października 1939 roku działał w konspiracji. Miał pseudonim „Godlewski”. Uczestniczył w działaniach struktur Armii Krajowej w Rembertowie oraz szkoleniach sekcji Jana Andrzejewskiego – plutonu 1110 Dywizjonu „Jeleń”. Jako kierownik działu zbożowego Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Rembertowie organizował zaopatrzenie dla AK. Po rozpoczęciu powstania warszawskiego, w związku z przejęciem przez Niemców zapasów amunicji, jego sekcja rozproszyła się. Wraz z żoną Krystyną ukrywał się w piwnicach. Trafił do oddziału saperskiego, w którym walczył do końca powstania. Po kapitulacji Załuskowie wyszli z ludnością cywilną. Udało im się zbiec z kolumny skierowanej do obozu w Pruszkowie. Do czasu wkroczenia wojsk sowieckich przebywali w Wiskitkach.

Po wojnie

Po zakończeniu wojny rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w SGGW. Następnie został kierownikiem ZZD Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Staniszowie k. Jeleniej Góry i w Rabie Wyżnej na Podhalu. W 1959 roku w Szczecinie zorganizował Zakład Hodowli Owiec WSR.

W 1961 roku obronił doktorat, trzy lata później habilitował się. W 1963 rozpoczął działalność w Olsztynie. Zorganizował tam Pracownię Doświadczalnictwa Zootechnicznego i Statystyki. W 1971 roku przeniósł się do Bydgoszczy. Tworzył tam Wydział Zootechniczny. W 1973 uzyskał tytuł profesora nauk rolniczych. Był organizatorem i kierownikiem Oddziału Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej Filii WSP Poznań (1971-1972), zespołu Hodowli Zwierząt (1972-1975), Zakładu Hodowli Owiec i Trzody Chlewnej (1975-1976), a także – od 1976 – Zakładu Hodowli Owiec i Koni.

W pracy naukowej zajmował się żywieniem, gospodarką paszową, hodowlą zwierząt gospodarskich, a szczególnie hodowlą oraz genetyką owiec i koni. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził badania nad użytkowym krzyżowaniem owiec.

Przez ponad 75 lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. W latach 1984-1992 był przewodniczącym Koła PTZ w Bydgoszczy. Został wyróżniony tytułem Honorowego Członka PTZ oraz Odznaką Honorową. Reprezentował Towarzystwo w Europejskiej Federacji Zootechnicznej. W uznaniu dorobku naukowego i wkładu w rozwój uczelni otrzymał w 2005 roku tytuł doctora honoris causa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

1 września 2009 roku został awansowany na stopień porucznika Wojska Polskiego. Zmarł 20 lipca 2014 roku. Spoczął na Powązkach. Pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana WP.

Odznaczenia

W 1977 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Został także uhonorowany Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939 oraz patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. W 1991 roku prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Publikacje

Był autorem 162 prac badawczych, 9 podręczników, promotorem 10 doktoratów i 90 prac magisterskich, a także recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Napisał między innymi:

  • Badania nad wynikami produkcyjnymi różnych krzyżowań użytkowych prowadzonych na materiale żeńskim merynosa polskiego, Polskie Towarzystwo Zootechniczne, Szczecin 1963
  • Chów zwierząt. Cz. 1, Podręcznik dla zasadniczych szkół rolniczych, Państ. Wydaw. Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976 (wraz z Henrykiem Jasiorowskim i Stefanem Samolińskim)
  • Żywienie owiec, Państwowe Wydaw. Rolnicze i Leśne, Warszawa 1978 (wraz z żoną)

Przypisy



The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.