Janusz Star

The basics

Quick Facts

wasScreenwriter
Work fieldFilm, TV, Stage & Radio
Gender
Male
Birth12 December 1896
Death2 May 1973 (aged 76 years)
Star signSagittarius
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta 
The details

Biography

Janusz Star właśc. Jan Strahler (ur. 12 grudnia 1896 w Klonowej, zm. 2 maja 1973 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta, operator oraz aktor filmowy.

Życiorys

Ukończył gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie (1914–1917). W kolejnych latach odbył służbę wojskową oraz pracował m.in. jako księgowy oraz kierownik kawiarni. W 1920 roku formalnie zmienił imię i nazwisko na Janusz Star. Rok później zapisał się na kilkumiesięczny kurs sztuki kinematograficznej. W latach 1923–1928 występował jako aktor w filmach fabularnych, a w 1927 roku zadebiutował jako reżyser. W 1923 roku został dyrektorem warszawskiego Towarzystwa Filmowego "Wytwórnia Doświadczalna", realizującego Kronikę Aktualności. Następnie, w latach 1929–1934 pracował w wytwórni filmowej "Film-Studio", gdzie reżyserował oraz był operatorem filmów krótkometrażowych. Do 1937 roku imał się dorywczych prac w wytwórniach filmowych. Wówczas został zatrudniony w Instytucie Filmowym przy Polskiej Agencji Telegraficznej, gdzie zajmował się realizacją filmów oświatowych, a w 1939 roku został ostatnim – przed wybuchem wojny – kierownikiem Kroniki Filmowej PAT.

Podczas II wojny światowej pracował jako operator w "Wiadomościach Filmowych Generalnego Gubernatorstwa". Po upadku powstania warszawskiego został wywieziony do obozu pracy na terenie III Rzeszy. Po wojnie powrócił do Polski, podejmując zatrudnienie najpierw w Wytwórni Filmowej „Czołówka” jako reżyser, a następnie jako kierownik produkcji w Wydziale Filmów Oświatowych Instytutu Filmowego w Łodzi. W 1947 roku został zwolniony z pracy decyzją Komisji Weryfikacyjnej z uwagi na działalność w latach wojny. Do poprzednich zajęć powrócił w 1949 roku, po rozpatrzeniu sprawy przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W tymże roku otrzymał kwalifikacje reżysera filmów oświatowych i został zatrudniony w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Tam pracował do przejścia na emeryturę w 1970 roku, realizując (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, kierownictwo produkcji) ponad 30 filmów dokumentalnych.

Był bratem aktora George (Jerzego) Strahlera oraz ojcem kostiumografki Gabrieli Star-Tyszkiewicz. Został pochowany na cmentarzu Doły w Łodzi (cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Wincentego à Paulo).

Odznaczenia i nagrody

  • 1959 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1959 - wyróżnienie dla filmu "Cebertyzacja" na Międzynarodowych Dniach Filmu Rolniczego, Technicznego i Przemysłowego w Rouen
  • 1959 - wyróżnienie dla filmu "Cebertyzacja" na Międzynarodowych Spotkaniach w Sprawie Filmu Oświatowego i Rozrywkowego dla Dzieci w Cannes
  • 1965 - III Nagroda dla filmu "Kolorowe sny" na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Dydaktycznych i Naukowo-Technicznych w Katowicach

Filmografia (filmy fabularne)

  • Kule, które nie trafiają (1923) - obsada aktorska
  • Awantury miłosne panny D. (1923) - kierownictwo techniczne, obsada aktorska
  • Atakualpa (1924) - obsada aktorska
  • O czym się nie myśli (1926) - obsada aktorska (ślepy inspicjent)
  • Huragan (1928) - obsada aktorska
  • Przeznaczenie (1928) - reżysera, scenariusz (podpisany ze względów komercyjnych przez Leo Belmonta)
  • Ostatnia eskapada (1933) - scenariusz, zdjęcia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 04 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.