Jānis Zvaigzne

Łotewski wojskowy
The basics

Quick Facts

IntroŁotewski wojskowy
PlacesLatvia
wasMilitary officer Soldier Officer
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth22 December 1892
Death5 April 1954 (aged 61 years)
The details

Biography

Jānis Zvaigzne (ur. 22 grudnia 1892 r. w miejscowości Abelu na Łotwie w granicach Rosji, zm. 5 kwietnia 1954 r. w łagrze w Workucie) – łotewski wojskowy (podpułkownik), dowódca 5 Łotewskiego Policyjnego Pułku Granicznego SS, a następnie Batalionu Budowniczego "Zvaizgne" podczas II wojny światowej

W 1913 r. wstąpił ochotniczo do armii rosyjskiej. Służył w 105 Pułku Piechoty, w szeregach którego brał udział w I wojnie światowej. Awansował od porucznika w październiku 1915 r. do sztabskapitana w listopadzie 1916 r. Został przeniesiony na dowódcę kompanii w 8 Batalionie, a następnie Pułku Strzeleckim w Valmiera. Od sierpnia 1917 r. dowodził batalionem w Łotewskim Rezerwowym Pułku Strzeleckim. W grudniu tego roku został zwolniony ze służby wojskowej. W lutym 1918 r. został aresztowany przez Niemców; w kwietniu udało mu się zbiec z więzienia.

W Sankt Petersburgu działał w antybolszewickim podziemnym ruchu. We wrześniu wstąpił do wojsk białych, obejmując dowództwo kompanii, a następnie zostając zastępcą dowódcy oddziału oficerskiego. W czasie walk z bolszewikami został ranny. W czerwcu 1919 r. awansował na podpułkownika, a w październiku na pułkownika. Od kwietnia tego roku dowodził pułkiem Kozaków Woroneskich, od maja – batalionem starobielskim, a od października – 3 Samodzielną Brygadą. W marcu 1920 r. zachorował na tyfus i został przewieziony do Noworosyjska, gdzie dostał się do niewoli bolszewickiej. Udało mu się oszukać bolszewików, że jest szeregowcem i po krótkim czasie wyszedł na wolność.

Powrócił na Łotwę, gdzie wstąpił do armii łotewskiej, dostając 30 października 1920 r. stopień kapitana. Służył jako dowódca kompanii, a następnie batalionu w 1 Pułku Strzeleckim Dywizji Granicznej. W 1922 r. przeszedł do 10 Pułku Piechoty w Aizpute, będąc dowódcą batalionu, intendentem i szefem sztabu. W 1925 r. awansował na podpułkownika. Od listopada 1939 r. dowodził batalionem w 11 Pułku Piechoty w Dobele, a od lipca 1940 r. był zastępcą dowódcy 7 Pułku Piechoty w Sigulda. Po aneksji Łotwy przez ZSRR pozostał w służbie wojskowej, obejmując we wrześniu funkcję zastępcy dowódcy 285 Pułku Strzeleckiego. W październiku został jednak usunięty z wojska.

Kiedy wojska niemieckie zajęły obszar Łotwy w 1941 r., podjął współpracę z okupantami. 19 lutego 1944 r. został zmobilizowany do łotewskich oddziałów SS, obejmując dowództwo 5 Łotewskiego Policyjnego Pułku Granicznego w stopniu Waffen-Obersturmbannführera der SS (patrz: Łotewskie Policyjne Pułki Graniczne SS). Od grudnia był dowódcą Batalionu Budowniczego "Zvaizgne".

9 maja 1945 r. dostał się do niewoli sowieckiej w Kurlandii. Trafił do obozu filtracyjnego w Charkowie. 28 lipca 1948 r. dostał karę 25 lat więzienia. Zmarł w łagrze w Workucie 5 kwietnia 1954 r.

Był odznaczony m.in. rosyjskim Orderem Św. Jerzego 4 klasy z mieczami, Orderami Św. Stanisława 2 klasy z mieczami i 3 klasy z mieczami, Orderami Św. Anny 2 klasy, 3 klasy z mieczami i 4 klasy, Orderem Św. Włodzimierza 4 klasy z mieczami, łotewskim Orderem Trzech Gwiazd 4 klasy, Żelaznym Krzyżem 2 klasy.

Linki zewnętrzne

Biografia Jānisa Zvaigzne (łot.)

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.