Janina Burska-Toborowicz

The basics

Quick Facts

PlacesPoland Belarus
Gender
Female
Birth28 December 1917, Mogilyov, Mogilev Region, Belarus
Death9 November 2001Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 83 years)
The details

Biography

Podporucznik Janina Burska-Toborowicz, ps. Siostra Janina (ur. 28 grudnia 1917 w Mohylewie, zm. 9 listopada 2001 w Warszawie), żołnierz III Zgrupowania AK „Konrad” wchodzącego w skład Grupy Bojowej Krybar. W powstaniu warszawskim założycielka i szef służby sanitarnej w szpitalu powstańczym w budynku Ubezpieczalni Społecznej przy ul. Smulikowskiego na Powiślu.

Życiorys

Urodzona 28 grudnia 1917 r. w Mohylewie nad Dnieprem w rodzinie inteligenckiej. Po powrocie rodziny do Polski, w 1925 r. zamieszkała w Warszawie, gdzie w 1936 r. ukończyła Gimnazjum im. Emilii Plater. Bardzo aktywna w Związku Harcerstwa Polskiego, wzięła udział w szeregu obozach i zlotach, była drużynową XXIX WŻDH przy Gimnazjum im. Anny Wazówny. Wyższe studia podjęła w 1937 r. na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, przechodząc w rok później na Wydział Lekarski.

II wojna światowa

Kampania wrześniowa

We wrześniu 1939 r. przebywała na praktyce wakacyjnej w warszawskim szpitalu Dzieciątka Jezus. Po rozpoczęciu działań wojennych pracowała w Studenckim Pogotowiu Doraźnej Pomocy, a 7 września, na apel Komendy Harcerek, zgłosiła się do służby wojskowej. Mianowana do stopnia st. sierż. z cenzusem została przydzielona do patrolu sanitarnego w składzie 3 batalionu 360 pp Władysława Niedzielskiego.

Konspiracja

Od listopada 1939 r. związana z konspiracją, pełniła początkowo funkcję łączniczki i kolporterki prasy. Równocześnie pracowała w laboratorium analitycznym szpitala św. Ducha. Ukończyła kurs medyczek w Warszawskiej Szkole Położnych uzyskując dyplom położnej i pielęgniarki. Bardzo aktywna w niesieniu pomocy ukrywającym się oficerom, a po utworzeniu getta – Żydom (akcja zorganizowana przez dr. med. Ludwika Rostkowskiego, dr med. Marię Jeleniewską, dr med. Sabinę Dembowską i dr. med. Wacława Grotta). W listopadzie 1941 r. rozpoczęła pracę jako pielęgniarka w Ubezpieczalni Społecznej – I Obwód, kontynuując jednocześnie naukę w Szkole dr. Zaorskiego i na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich u prof. Adama Wrzoska.

Członek Bojowej Organizacji Wschód (zwanej również Grupą Operacyjną WP „Edward” pod dowództwem płk. „Radwana” – Edward Pfeiffer) w oddziale kpt. Bronisława Jastrzębskiego. Jako kolporterka „Helena" rozwoziła prasę. Od 1942 r. łączniczka por. Antoniego Rościszewskiego ps. „Grot" w Zgrupowaniu „Garłuch-Madagaskar, przewoziła meldunki i plany lotniska Okęcie, jednocześnie prowadząc kolportaż „Biuletynu Informacyjnego".

Powstanie warszawskie

Na czas powstania miała przydział do szpitala polowego przy ul Mianowskiego 14 (dr med. Lange i dr med. Janina Leśkiewicz), gdzie służbę sanitarną miały pełnić trzy patrole harcerskie wyszkolone i przygotowane przez „Annę” (ówczesny pseudonim p. Janiny Burskiej). Wysłana po narzędzia na ul. Śniegockiej, została odcięta od macierzystego oddziału i skierowała się do miejsca pracy w ambulatorium Ubezpieczalni Społecznej przy ul. Smulikowskiego. Natychmiast po rozpoczęciu walk zgłosiła się jako żołnierz AK do dyspozycji III Zgrupowania Konrad” Grupy Bojowej „Krybar” – ambulatorium z jego bogatym wyposażeniem, co umożliwiło utworzenie szpitala. Miał o to poważne pretensje lekarz naczelny Ubezpieczalni dr Stawiński, grożąc odpowiedzialnością karną za wydanie materiałów i udostępnienie pomieszczeń, które chciał przeznaczyć dla ludności cywilnej (otworzył później ambulatorium dla ludności na III piętrze budynku „Alfa – Laval”).

Była koordynatorem pracy personelu średniego. Wymagająca, surowa, bardzo zdyscyplinowana, okazała się świetnym organizatorem pracy. Dzięki jej energii szpital ten się jedną z najlepszych placówek służby zdrowia w powstańczej Warszawie. Pozostała ochotniczo przy grupie ciężko rannych w „Alfa Laval” wykazując wielką odwagę i poświęcenie. Ewakuowana z ludnością cywilną do Pruszkowa. Po wojnie pozostała i pracowała w kraju jako ceniony kardiolog.

Przez 40 lat: od 1945 do 1985 roku czyniła stałe starania o umieszczenie na budynku drukarni przy ul. Smulikowskiego róg Tamki tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 7 najciężej rannych żołnierzy oraz błogosławionego księdza dominikanina Michała Czartoryskiego (świadek w procesie beatyfikacji), pisząc pisma do ówczesnych władz, zakończone 6 września 1982 r. odsłonięciem tablicy upamiętniającej ostatnie chwile istnienia szpitala powstańczego. Przez swoje zgrupowanie oddelegowana do I Komitetu Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego w Warszawie na Starym Mieście.

Odznaczenia

Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie)

Awanse

  • st. sierżant z cenzusem – wrzesień 1939, podporucznik – grudzień 2001 (pośmiertnie)

Bibliografia

  • Aleksander Michalak, „Olczak” nie wraca, Polska Fundacja Kulturalna, Londyn 1993
  • Adam de Michelis, Alicja Rudniewska, Pod rozkazami"Konrada", Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1993
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.