Jan Skotnicki

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth1569, Rohatyn, Ukraine
Death1621 (aged 52 years)
The details

Biography

Jan Skotnicki, Jan z Małych Skotnik herbu Grzymała (ur. w 1569, zm. w 1621 w Rohatynie) – kasztelan połaniecki, rotmistrz, właściciel wyższego zamku w Odrzykoniu, koło Krosna.

Życiorys

Syn chorążego halickiego Pawła Skotnickiego h. Bogoria i Katarzyny Kołowej z Saporowskich, wdowy po Mikołaju Herburcie.

Od 1605 właściciel zamku wysokiego w Odrzykoniu, który rodzina Skotnickich wykupiła od Kamienieckich w 1601 roku. Od roku 1606 toczył spór przed sądem w Krośnie z Piotrem Firlejem o prawo do korzystania ze studni zamkowej i wycięcie drzew. Jan Skotnicki dokonał remontu zamku oraz odbudował kaplicę, którą poświęcił w 1621 roku, biskup przemyski Jan Wężyk. Jak podaje Kasper Niesiecki Jan Skotnicki młodość spędził na dworach króla Stefana Batorego i Zygmunta III. Jako rotmistrz brał udział w wojnach moskiewskich, inflanckich i wołoskich.

W 1620 uzyskał tytuł kasztelana połanieckiego. W 1621 został zamordowany przez ludzi starosty trembowelskiego Bałabana w miejscowości Rohatyn.

Żoną Jana Skotnickiego była Zofia z Ligęzów – córka Mikołaja Ligęzy – kasztelana wiślickiego.

Ich nagrobek, uznany za wybitne dzieło sztuki sepulkralnej, wykonany został przez włoskich artystów pracujących dla Zygmunta III Wazy i znajduje się w farze kościoła Św. Trójcy w Krośnie.

Pierwowzór literacki

W 1605 r. Jan Skotnicki odkupił część zamku odrzykońskiego, który w połowie należał do rodziny Firlejów. Spory Skotnickich i Firlejów zostały uwiecznione w Zemście Aleksandra Fredry, a Jan Skotnicki jest w niej Rejentem Milczkiem.

W postać Jana Skotnickiego vel Rejenta Milczka wcielali się wybitni polscy aktorzy, jak Wincenty Rapacki, Stefan Jaracz, Józef Węgrzyn, Jacek Woszczerowicz, Ignacy Machowski, Gustaw Holoubek, czy, w ostatniej ekranizacji Zemsty Andrzeja Wajdy (2002), Andrzej Seweryn.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.