Jan Namitkiewicz

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasJurist Judge Professor Educator
Work fieldAcademia Law
Gender
Male
Birth1880, Lublin, Lublin Voivodeship, Poland
Death1958Łódź, Łódź Voivodeship, Poland (aged 78 years)
Education
Faculty of Law and Administration, University of Warsaw
The details

Biography

Jan Namitkiewicz (ur. w 1880 w Lublinie, zm. 11 kwietnia 1958 w Łodzi) – polski prawnik, sędzia Sądu Najwyższego, adwokat, profesor nauk prawnych. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego.

Życiorys

Urodził się w Lublinie jako syn notariusza. W 1904 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat później uzyskał we Francji stopień doktora prawa. Po marcu 1919 został mianowany profesorem zwyczajnym.

Był adwokatem, a następnie sędzią sądu apelacyjnego i Sądu Najwyższego. Był również sędzią w Mieszanym Trybunale Rozjemczym Polsko-Niemieckim w Paryżu, a także w Górnośląskim Trybunale Rozjemczym. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (m.in. prawo handlowe) i Uniwersytecie Łódzkim. Pełnił funkcję pełnomocnika rządu na Kongresach Prawa Morskiego w Brukseli oraz na Kongresach Prawa Wekslowego i Czekowego w Genewie.

Publikował w „Gazecie Sądowej Warszawskiej”, „Przeglądzie Notarialnym”, „Demokratycznym Przeglądzie Prawniczym” oraz „Państwie i Prawie”.

Zmarł 11 kwietnia 1958 w Łodzi.

Wybrane publikacje

  • Firma : studjum z zakresu teorji i praktyki prawa handlowego, Warszawa 1917.
  • Podręcznik prawa handlowego, wekslowego, czekowego i upadłościowego, Warszawa 1919 (kolejne wydania, w tym wydanie 3 w 1927).
  • Dekret o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z postanowieniami dopełniającemi, Warszawa 1925.
  • O najwaz̀niejszych zasadach badania prawa handlowego, Warszawa 1927.
  • Polskie prawo wekslowe, Tekst rozporzadzenia z 14 listopada 1924 r. o prawe wekslowem, z uzaszadneniem komisji kodifikacyjnen, tezami z orzecznictwa niemieckiego oraz komentarzem, Warszawa 1927.
  • Zbiór ustaw i rozporządzeń w związku z prawem handlowem wydanych w r. 1927 i 1928 (do 1 lipca) wraz z orzecznictwem kasacyjnem za ten czas (red.), Warszawa 1928.
  • Zasady prawa handlowego obowiązujacego w Polsce : prawo handlowe b. dzielnic: rosyjskiej, austryjackiej i pruskiej, prawo wekslowe i czekowe, prawo upadłościowe b. Królestwa Kongresowego, Warszawa 1928.
  • Spółka akcyjna według prawa polskiego, Warszawa 1939.
  • Ustawa o majątkach opuszczonych i porzuconych. Komentarz, Łódź 1945 (współautor Arkadiusz Rakower).
  • Przemysł i handel a prawo : popularny zarys prawa handlowego, wekslowego, czekowego i przemysłowego, Łódź 1948.
  • Prawo przedsiębiorstwa państwowego, Warszawa 1951.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 Sep 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.