Jan Kulaszewicz

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasMusician Conductor
Work fieldMusic
Gender
Male
Birth1930
Death5 October 2019Poznań, Poland (aged 89 years)
The details

Biography

Jan Kulaszewicz (ur. 14 marca 1930 w Słobodzie na Ziemi Wileńskiej, zm. 5 października 2019 w Poznaniu) – polski dyrygent, chórmistrz.

Życiorys

Edukację muzyczną rozpoczął w Białymstoku (Liceum Pedagogiczne), a następnie studiował dyrygenturę chóralno-orkiestrową w PWSM w Warszawie pod kierunkiem prof. Tadeusza Wilczaka (dyplom 1954 r.) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową u prof. Bohdana Wodiczki (dyplom 1958 r.).

W okresie studiów prowadził Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. W latach 50. i 60. prowadził Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 1958–71 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Białymstoku. W latach 1972–78 oraz 1979–95 pełnił kierownicze funkcje pierwszego dyrygenta, dyrektora a następnie kierownika artystycznego w Państwowej Operze im. St. Moniuszki w Poznaniu. Był pierwszym dyrygentem w Teatrze Wielkim w Łodzi, zaproszony do współpracy przez dyrektora Bohdana Wodiczkę (1978/79). Współpracował również z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (1969) oraz stale współpracował z Państwową Operą w Bydgoszczy.

Jan Kulaszewicz występował gościnnie z orkiestrami symfonicznymi, filharmonicznymi oraz operowymi w kraju i poza jego granicami. Prowadził też samodzielną pracę dyrygenta w w krajach Demokracji Ludowej oraz we Włoszech, Holandii, Belgii i Niemiec.

Nagrania

  • nagrania archiwalne i antenowe dla Polskiego Radia wraz z orkiestrą WOSPR w Katowicach

Nagrody i odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi – za całokształt pracy artystycznej
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
  • laureat plebiscytu telewizyjnego "Polacy 1963"

Zobacz też

  • Opera i Filharmonia Podlaska

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.