Jan Kordos

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasMathematician Statistician Economist
Work fieldFinance Mathematics
Gender
Male
Birth1930
DeathNovember 2021 (aged 91 years)
Education
University of Wrocław
The details

Biography

Jan Kordos (ur. 1 stycznia 1930 w Wilczycach k. Sandomierza, zm. 29 listopada 2021 w Warszawie) – polski statystyk, prof. dr hab. nauk ekonomicznych .

Życiorys

W 1950 zdał egzamin dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym – Collegium Gostomianum w Sandomierzu. W latach 1950-1953 studiował matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w latach 1953-1955 – statystykę matematyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej ostatniej uczelni uczęszczał na seminarium magisterskie współtwórcy polskiej szkoły matematycznej i propagatora zastosowań matematyki, prof. Hugona Steinhausa, którego był także asystentem przez pewien okres po ukończeniu studiów. W 1964 r. jako stypendysta ONZ studiował przez 6 miesięcy na Uniwersytecie w Cambridge (Cambridge University, Department of Applied Economics) w zakresie zastosowania metod statystycznych. 6 kwietnia 1965 w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) obronił pracę doktorską Ekonometryczne modele rozkładu dochodów ludności, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Zbigniewa Pawłowskiego. 3 lipca 1973 habilitował się na tej samej uczelni na podstawie dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Metody analizy i prognozowania rozkładów płac i dochodów ludności. 19 kwietnia 1990 nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk ekonomicznych.

Od 1955 pracował w Głównym Urzędzie Statystycznym, początkowo jako statystyk–matematyk, a następnie naczelnik Wydziału Metodologii Badań w Departamencie Warunków Bytu. W latach 1966–1981 był zatrudniony w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. W latach 1981–1992 piastował stanowisko dyrektora Departamentu Badań Społecznych i Demograficznych GUS. W latach 1992–1996 pełnił funkcję wiceprezesa GUS. Przez ponad 40 lat brał czynny udział w pracach Komisji Matematycznej GUS: był jej sekretarzem naukowym, później zastępcą przewodniczącego, a w 1990 – przewodniczącym.

W latach 70., 80. i 90. XX w. pracował jako ekspert lub konsultant Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Banku Światowego, Eurostatu i Wydziału Statystyki ONZ w Etiopii, Nepalu, Chinach i krajach nadbałtyckich. Od 1974 był członkiem wybieralnym Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (International Statistical Institute – ISI) oraz dwóch jego stowarzyszeń: Międzynarodowej Organizacji Edukacji Statystycznej (International Association for Statistical Education – IASE) i Międzynarodowej Organizacji Statystyków Badawczych (International Association of Survey Statisticians – IASS).

Współinicjował wznowienie działalności Polskiego Towarzystwa Statystycznego w 1981 i piastował funkcję jego prezesa w latach 1985–1994. W 2005 otrzymał tytuł honorowego członka Towarzystwa. W 1993 założył międzynarodowe czasopismo statystyczne w języku angielskim "Statistics in Transition" (obecnie "Statistics in Transition – new series"). Był jego redaktorem naczelnym w latach 1993 – 2007.

Pracował na Wydziale Zarządzania Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, oraz w Instytucie Statystyki i Demografii, Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także był członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej na I Wydziale – Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.

Został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Zarządzania na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Opublikował 5 książek i ponad 300 artykułów naukowych, w tym około 30% w języku angielskim.

W 1989 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 29 listopada 2021.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 06 Jan 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.