Jan Kanty Steczkowski

Mathematician and astronomer
The basics

Quick Facts

IntroMathematician and astronomer
A.K.A.Johann Cantius Steczkowski
A.K.A.Johann Cantius Steczkowski
PlacesPoland
wasMathematician Astronomer Professor Educator
Work fieldAcademia Mathematics Science
Gender
Male
Birth20 October 1800, Liszki, Lesser Poland Voivodeship, Gmina Liszki, Kraków County, Poland
Death16 October 1881Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland (aged 81 years)
Star signLibra
Education
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Employers
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
The details

Biography

Grób prof. Jana Kantego Steczkowskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jan Kanty Steczkowski (ur. 20 października 1800 w Liszkach, zm. 16 października 1881 w Krakowie) – polski matematyk, astronom, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys

Urodził się w podkrakowskich Liszkach 20 października 1800, w rodzinie bezrolnego robotnika folwarcznego Błażeja i Konstancji z Kowalikowskich. Pierwsze nauki pobierał w szkole parafialnej w Liszkach i podwydziałowej szkole u benedyktynów w Tyńcu. W 1815 rozpoczął naukę w Krakowskiej Szkole Departamentalnej (w 1818 Liceum św. Anny). W 1821 zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Karola Hubego.

W czasie studiów utrzymywał się z udzielania korepetycji. W 1826 ukończył studia i rozpoczął pracę w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego kierowanym przez Maksymiliana Weissego. W 1833 rozpoczął wykłady z rachunku różniczkowego na Uniwersytecie.

W 1842 zakończył pracę w Obserwatorium Astronomicznym i jako profesor matematyki objął katedrę Matematyki Elementarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikacje

Wraz z Maksymilianem Weisse opracował i opublikował w 1846 w Petersburgu katalog położenia 31085 gwiazd w deklinacji od –15° do +15° i drugi tom w 1863 obejmujący deklinacje od +15° do +45° zawierający położenie kolejnych 31445 gwiazd.

  • „Coordinatae Mercurii, Veneris, Martis, Jovis, Saturni et Urani” oraz „Correctiones temporis et altitudinibus correspondentibus”, Kraków 1829,

W latach 1851–1859 wydał w Krakowie „Elementarny wykład matematyki” w pięciu tomach, podręcznik przeznaczony dla starszych klas gimnazjów oraz studentów matematyki i fizyki.

  • Arytmetyka 1851,
  • Algebra 1852,
  • Geometria, planimetria i stereometria 1858,
  • Geometria, trygonometria prostokreślna i sferyczna 1859
  • Geometria. Geometria analityczna wraz z liniami i powierzchniami krzywymi drugiego rzędu 1859,
  • „Pogadanki nauczyciela wiejskiej szkółki z gospodarzami tejże wsi o kulistości ziemi, oraz jej dziennym i rocznym ruchu”, Cieszyn 1872,
  • „Fizyczny skład słońca według wypadków ostatnich badań astronomów, fizyków i chemików”, Kraków 1877,
  • „Krótkie wspomnienia dawnego bursiackiego życia”, Kraków 1881.

Artykuły publikował w Rocznikach Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, Bibliotece Warszawskiej oraz w czasopismach niemieckich „Astronomische Nachrichten” i „Archiv der Mathematik und Physik”, jak również w „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim".

W grudniu 1872 został członkiem nadzwyczajnym Akademii Umiejętności. Żonaty z Florentyną Jastrzębską i miał troje dzieci. Córka Maria była jedną z pierwszych taterniczek, przyjeżdżała do Zakopanego razem z rodzicami i odbywała wycieczki w Tatry. Jan Kanty Steczkowski zapisał się w historii Zakopanego jako pierwszy znany „letnik”, gdyż regularnie od 1854 przyjeżdżał tam wypoczywać.

Zmarł w Krakowie 16 października 1881 i pochowany został na cmentarzu Rakowickim (kwatera Tdelta-płn-za grobem Sikorskiego).

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Oct 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.