Jan Ewild

The basics

Quick Facts

The details

Biography

Jan Ewild herbu Ciołek, właściwie Ewild (ur. w XIV w., zm. w XV w.) – bojar litewski, adoptowany podczas unii horodelskiej (1413).

Życiorys

Dokument unii horodelskiej z 1413 roku z przyczepionymi pieczęciami

W 1413 roku podczas unii horodelskiej doszło do przyjęcia przez polskie rodziny szlacheckie, bojarów litewskich wyznania katolickiego (tzw. adopcja herbowa). Jednym z ważniejszych dowodów tamtego wydarzenia jest istniejący do dziś dokument, do którego przyczepione są pieczęcie z wizerunkami herbów szlacheckich.

Z dokumentu dowiadujemy się o istnieniu Jana Ewilda, który został adoptowany przez przedstawicieli Ciołków. Jednakże poza tą informacją historia o nim milczy.

Historyk Władysław Semkowicz, spekuluje, że Jan Ewild może być tożsamy ze Żmudzinem o imieniu Ewild, występującym w dokumentach z 1390 roku wraz z bratem Eynurem, pośród bojarów żmudzkich zaprzysięgających w Królewcu wierność zakonowi krzyżackiemu i wielkiemu księciu litewskiemu – Witoldowi.

Semkowicz podał również informacje o niejakim Jawilcie, wspomnianym w jednym z dokumentów sporządzonych przez Witolda w 1409 roku, twierdząc przy tym, że nie ma pewności czy Ewild są tą samą osobą.

W czasach ówczesnych na Litwie popularne były tzw. nazwiska patronimiczne, czyli nazwiska utworzone na podstawie imienia ojca. Jest to informacja o tyle istotna, że w połowie XV wieku na Litwie żyli Dowgird i Daszko Ejwiltowicze, którzy otrzymują od wielkiego księcia włości w powiecie lidzkim. Być może byli synami Jana Ewilda.

Zobacz też

  • ród herbowy
  • heraldyka
  • lista polskich herbów szlacheckich

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Dec 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.