Jan Bobowski

Polish architect
The basics

Quick Facts

IntroPolish architect
PlacesPoland
wasArchitect
Work fieldEngineering
Gender
Male
Birth17 October 1917, Zakopane, Tatra County, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death9 March 1970Zakopane, Tatra County, Lesser Poland Voivodeship, Poland (aged 52 years)
Star signLibra
Family
Relatives:Klemens Bachleda
Awards
Cross of Valour 
Medal of Victory and Freedom 1945 
Silver Cross of Merit 
The details

Biography

Jan Bobowski (ur. 17 października 1917 w Zakopanem, zm. 9 marca 1970 tamże) – polski architekt, narciarz, kurier tatrzański.

Życiorys

Narciarstwo zaczął uprawiać we wczesnym dzieciństwie. Zdobył Mistrzostwo Karpat Wschodnich w Worochcie (1939). Występował, jako zawodnik Wisły Zakopane, w konkurencjach klasycznych na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1939 (Zakopane). W marcu 1939 otrzymał powołanie do wojska (1. Pułk Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu). Podczas służby trenował nadal, przygotowując się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich planowanych na 1940.

Po napaści Niemiec na Polskę walczył w kampanii wrześniowej i dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z obozu jenieckiego i wrócił do Zakopanego. W początku 1940 związał się z ruchem oporu.

1 lutego 1940 roku z grupą 11 sportowców zakopiańskich (większość z tej grupy była mistrzami lub wicemistrzami Polski w narciarstwie) przedostaje się przez Tatry i Słowację na Węgry, gdzie wstępuje do służby kurierskiej. Otrzymuje pseudonim „Ceper”..

W grupie, która dotarła do Budapesztu, poza samym Janem Bobowskim, znaleźli się również: Stanisław Kula, Jan i Andrzej Marusarzowie, Mieczysław Joszt, Józef Szczepaniak, Anatol Graneld, Czesław i Stanisław Wrześniakowie, Zenon Michalik i Władysław Roj-Gąsienica.

Na szlakach kurierskich wiodących z Zakopanego przez Tatry do Budapesztu oraz do stolicy Węgier z Waksmundu przez Spisz działał w latach 1940-1944.

Po zakończeniu wojny skończył studia inżynierskie i pracował jako architekt w Zakopanem. W mieście tym działał też społecznie.

Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Był wnukiem Klemensa Bachledy.

Odznaczenia

Otrzymał m.in.:

  • Krzyż Walecznych,
  • Medal Zwycięstwa i Wolności,
  • Srebrny Krzyż Zasługi (za osiągnięcia zawodowe).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 29 Feb 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.