Jakub Paschalis Jakubowicz

Polish merchant and manufacturer of Armenian descent
The basics

Quick Facts

IntroPolish merchant and manufacturer of Armenian descent
PlacesPoland
wasBusinessperson Merchant
Work fieldBusiness
Gender
Male
Birth1736
Death6 April 1817Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 81 years)
The details

Biography

Pas kontuszowy z persjarni Jakubowicza. Warszawa, ok. 1790. Metropolitan Museum of Art

Jakub Paschalis Jakubowicz (ur. ok. 1736, zm. 6 kwietnia 1817 w Warszawie) – polski kupiec, przedsiębiorca i działacz mieszczański pochodzenia ormiańskiego, nobilitowany w 1791.

Działalność kupiecka

Data i miejsce jego urodzenia nie są znane. Wiadomo, że przybył do Polski z Tokatu w Poncie, w latach 60. XVIII wieku. W Warszawie prowadził sklep z towarami orientalnymi, a następnie do spółki z Antonim Kriegerem sklep turecki. 4 czerwca 1773 roku, dzięki poparciu Jana Dekerta, seniora warszawskiej konfraterii kupieckiej i późniejszego prezydenta miasta, został wpisany do księgi przyjęć prawa miejskiego. 5 września 1788 roku otrzymał prawo miejskie w Krakowie i nabył dom przy ul. Sławkowskiej. W tym samym roku kupił kamienice w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście nr 450, dworek ze stajniami na Mariensztacie. W 1792 roku wzniósł istniejący do dzisiaj dwór w Lipkowie, a w 1795 roku kupił dom w Brodach.

Założenie manufaktury

Przed 1787 rokiem pasy kontuszowe dla warszawskiego sklepu Jakuba Paschalisa wyrabiano w Krakowie i we Francji, według przesłanych z Polski wzorów. Około 1788 roku Jakub Paschalis założył w Warszawie persjarnie, czyli manufakturę pasów kontuszowych. W 1789 ogłosił w Suplemencie do Gazety Warszawskiej, że każdy może zamówić u niego pas w tym gatunku i guście, jaki zechce. Niezadowolony z jakości pasów produkowanych we Francji zerwał współpracę i w 1790 roku założył manufakturę w Lipkowie pod Warszawą, w majątku kupionym od marszałka wielkiego koronnego Michała Mniszcha. W 1791 roku persjarnia warszawska przyłączona została do lipkowskiej, gdzie w 1793 roku pracowało kilkuset pracowników. Jakub Paschalis sygnował swoje pasy literami P.J., imieniem Paschalis lub barankiem z chorągiewką i literami P.I. W 1791 roku manufakturę zwiedził król Stanisław August Poniatowski, który w tym samym roku za pomnożenie pożytecznych rękodzieł, wysokie walory artystyczne produkcji oraz szkolenie fachowych pracowników i majstrów tkackich nobilitował Jakuba Paschalisa. Przyjął on nazwisko Jakubowicz, herb Jakubowicz, odmianę herbu Junosza, z wyobrażającym Baranka Paschalnego z chorągiewką. Pasy kontuszowe były produkowane w manufakturze lipkowskiej do 1794 roku, kiedy zaprzestała ona działalności z powodu zmiany mody.

Działalność społeczna

W latach 1789–1793 piastował kilka funkcji miejskich, w tym starszego konfraterni kupieckiej, gminnego i ławnika, od 1791 roku zasiadał w Urzędzie Ekonomicznym Warszawy. Walczył o prawa mieszczan, spisane w akcie i memoriale zjednoczenia miast 27 grudnia 1789 roku. Był członkiem komisji wyznaczonej przez magistrat w celu opracowania projektu policji dla stolicy. W 1792 roku Jakub Paschalis ufundował kościół w Lipkowie. W 1809 roku zasiadał w Sejmie Księstwa Warszawskiego jako deputowany gminy i miasta Warszawy.

Żoną Jakuba Paschalisa od 1776 roku była Ormianka Marianna z Muradowiczów (zm. 1815), z którą miał pięcioro dzieci.

Przypisy

Bibliografia

  • Polski Słownik Biograficzny, tom X, Wrocław-Warszawa-Kraków 1962–1964, s. 378-379. Biogram Paschalis Jakubowicz, opracowała Maria Józefowiczówna.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Jun 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.