Ivan Zhongolovich

Soviet geographer
The basics

Quick Facts

IntroSoviet geographer
PlacesRussia
wasGeographer
Work fieldScience
Gender
Male
Birth8 February 1892, Hrodna, Grodno Region, Byelorussian Soviet Socialist Republic, Belarus
Death29 September 1981Saint Petersburg, Russian Empire, Tsardom of Russia (aged 89 years)
Star signAquarius
Education
Faculty of Physics and Mathematics of the Saint Petersburg UniversityRussia
Saint Petersburg State UniversitySaint Petersburg, Russian Empire, Russia
Employers
Institute of Theoretical Astronomy of the Russian Academy of SciencesSaint Petersburg, Russian Empire, Russian Socialist Federative Soviet Republic
N.G. Kuznetsov Naval AcademySaint Petersburg, Russian Empire, Russia
Awards
Order of Lenin 
Order of the Red Banner of Labour 
Order of the Badge of Honour 
The details

Biography

Іван Данилович Жонголович (8 лютого 1892 — 29 вересня 1981) — радянський полярний дослідник, астроном, гравіметрист, геодезист і гідрограф.

Життєпис

Родився в Гродно. Закінчив у 1916 Петроградський університет. У 1917 був мобілізований у Військово-Морський флот. У 1919 брав участь в експедиції з вивчення Курської магнітної аномалії. У 1920—1930 працював у Головному гідрографічному управлінні флоту, щорічно беручи участь в експедиціях з дослідження різних районів Північного Льодовитого океану. У 1930—1938 — викладач Воєнно-Морської академії ім. К. Є. Ворошилова. У ці роки брав участь в експедиціях на Памір і в високоширотних експедиціях у різні райони Арктики. Брав участь у розробці наукової програми керованої І. Д. Папаніним експедиції «Північний полюс-1». У 1937—1938 брав участь в експедиціях на криголамах «Садко», «Сєдов», «Малигін», які вчинили дрейф в льодах Арктичного басейну. Одночасно з 1920 працював в Астрономічному інституті (з 1943 — Інститут теоретичної астрономії АН СРСР), де обіймав посаду заступника директора, завідував відділом спеціальних ефемерід.

Основні наукові праці присвячені теоретичній, практичній та ефемерідній астрономії, вивченню фігури і гравітаційного поля Землі, супутникової геодезії, геофізики. Розробив спосіб визначення центру маси Землі за спостереженнями штучних супутників Землі. Досліджував можливості використання радіоінтерферометрії з наддовгою базою при вирішенні основних проблем астрономії, геодезії та геодинаміки.

Був головним редактором «Морського астрономічного щорічника» і «Авіаційного астрономічного щорічника».

Почесний член Географічного товариства СРСР, почесний полярник.

Медаль ім. П. П. Семенова-Тян-Шанського Географічного товариства СРСР, медаль «За виявлення нових астрономічних об'єктів» Астрономічного ради АН СРСР. Заслужений діяч науки РРФСР. На честь вченого названо астероїд головного поясу — 1734 Жонголович.

Твори

  • Метод одновременного определения азимута, широты и звездного времени. Теория. Вспомогательные таблицы, Л., 1934;
  • Определение силы тяжести при помощи маятников на колеблющейся подставке, ч. 1. Основные формулы, «Записки по гидрографии», 1941.
  • Приложение к № 2; О редукциях силы тяжести, в кн.: «Труды Центрального н.-и. ин-та геодезии, аэросъемки и картографии», М., 1949, вып. 68;
  • Внешнее гравитационное поле Земли и фундаментальные постоянные, связанные с ним, в кн.: Труды Института теоретической астрономии АН СССР, вып. 3,М.. 1952
  • Об определении размеров общего земного эллипсоида, там же, вып. 6. 1956.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 May 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.