Ivan Pavlovsky

Ukrainian Orthodox priest
The basics

Quick Facts

IntroUkrainian Orthodox priest
PlacesUkraine
wasPriest Presbyter Orthodox priest
Work fieldReligion
Gender
Male
Religion:Ukrainian autocephalous orthodox church
Birth20 May 1893, Oleksandrivka Raion, Kirovohrad Oblast, Ukraine
Death1936 (aged 42 years)
Star signTaurus
Education
Kyiv Theological SeminaryUkraine
Positions Held
bishop
The details

Biography

Iwan Danyłowicz Pawłowski (ur. 28 kwietnia/10 maja 1890 w Sosnowce, zm. 1937) – ukraiński duchowny prawosławny. Ostatni zwierzchnik autokefalicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego działającego w ZSRR, sprawujący urząd w latach 1930–1936. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony w toku masowych represji wymierzonych w duchowieństwo prawosławne.

Życiorys

Wczesna działalność

Ukończył seminarium duchowne w Kijowie. Podczas nauki związał się z ukraińskim ruchem narodowym. W 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany do objęcia parafii w Łebedynie. Następnie przeniesiony do parafii w Łyp’jance. W obydwu parafiach głosił kazania w języku ukraińskim, w tym też języku, zamiast tradycyjnego cerkiewnosłowiańskiego, czytał Ewangelię.

Po rewolucji lutowej w 1917 roku opublikował cykl artykułów, w których wzywał do utworzenia autokefalicznej Cerkwi ukraińskiej, która oddzieliłaby się od Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Biskup Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny został utworzony na soborze duchowieństwa i świeckich w Kijowie w 1921 r. Na początku 1922 r. Iwan Pawłowski, bez składania ślubów mniszych i zmiany imienia, został wyświęcony na biskupa w Ukraińskiej Cerkwi Autokefalicznej (nieuznawanej za kanoniczną przez żaden lokalny Kościół prawosławny). W grudniu 1922 r. był biskupem tejże Cerkwi działającym w regionie czernihowskim. Opiekował się również świątyniami uznającymi jurysdykcję Cerkwi Autokefalicznej w regionach niżyńskim i głuchowskim.

Władze radzieckie zgodziły się na stworzenie Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale już kilka lat później zaczęły ograniczać jego działalność i prześladować biskupów. W 1926 r. biskup Iwan Pawłowski został aresztowany i razem z innymi zatrzymanymi hierarchami Cerkwi wywieziono go do Charkowa. Po zwolnieniu z aresztu musiał zobowiązać się do pozostawania w Charkowie. 1 grudnia 1926 r. został biskupem charkowskim w jurysdykcji Cerkwi Autokefalicznej. W 1927 r. powierzono mu również obowiązki przedstawiciela Kościoła w kontaktach z rządem i organem cenzorskim.

W styczniu 1930 r. również pod naciskiem GPU Kościół podjął decyzję o samolikwidacji (biskup Iwan Pawłowski brał udział w soborze, który podejmował tę decyzję). Ogłosił również wymuszoną samokrytykę, określając się mianem organizacji kontrrewolucyjnej, z działaczami nacjonalistycznymi na najważniejszych stanowiskach. Cerkiew „przyznała się” ponadto do współdziałania ze Związkiem Wyzwolenia Ukrainy, fikcyjną ukraińską organizacją antyradziecką, a w rzeczywistości mistyfikacją radzieckich służb specjalnych. Duchowni Kościoła mieli nadal służyć w parafiach, jednak w rzeczywistości krótko po zjeździe zaczęły się ich aresztowania.

Na czele Cerkwi ukraińskiej. Ostatnie lata

W grudniu 1930 r. z inspiracji władz odbył się zjazd duchowieństwa, który potępił działalność Cerkwi Autokefalicznej, a następnie ogłosił powstanie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Zgadzając się na ten zjazd, władze radzieckie zamierzały dowieść, że w ZSRR panuje wolność religijna. Biskup Iwan Pawłowski był w grupie inicjatywnej tworzącej nową strukturę kościelną. Podczas zjazdu, który ogłosił jej utworzenie, został wybrany na zwierzchnika nowego Kościoła z tytułem metropolity charkowskiego i całej Ukrainy. Do maja 1934 r. służył w cerkwi św. Jana Chrzciciela w Charkowie. Po przeniesieniu stolicy Ukraińskiej SRR do Kijowa jego katedrą została cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej Pyrohoszczy na kijowskim Padole. Już w grudniu 1934 r. władze zakazały mu służyć w tej świątyni. Soborem katedralnym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego stała się inna cerkiew na Padole – cerkiew św. Mikołaja Prytyska, w której metropolita służył do czerwca 1935 r. Następnie i ona została zamknięta, a duchowny otrzymał zakaz publicznego sprawowania kultu. W 1936 r. Ukraiński Kościół Prawosławny został całkowicie zniszczony.

W maju 1936 r. został aresztowany w Biełgorodzie. W tym i następnym roku NKWD dokonało masowych aresztowań duchowieństwa prawosławnego obydwu działających na Ukrainie jurysdykcji – zarówno duchownych opowiadających się za autokefalią Cerkwi ukraińskiej, jak i uznających zwierzchność Egzarchatu Ukraińskiego Patriarchatu Moskiewskiego. Zamknięte zostały również niemal wszystkie czynne jeszcze cerkwie.

4 grudnia 1937 r. Iwan Pawłowski został uznany za winnego nawoływania do wystąpienia Ukrainy z ZSRR oraz sugerowania, jakoby władza radziecka miała szybko upaść. Zaliczono go również do nieistniejącej w rzeczywistości „faszystowskiej organizacji cerkiewnej”, którą mieli tworzyć biskupi Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z jego pierwszym zwierzchnikiem Wasylem Łypkowskim. Został skazany na śmierć i rozstrzelany.

Całkowicie zrehabilitowany.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.