Ivan Martelanc

Slovenski pravnik
The basics

Quick Facts

IntroSlovenski pravnik
PlacesItaly Serbia Croatia Austria-Hungary
wasPolitician Jurist Editor Journalist Opinion journalist
Work fieldJournalism Law Politics
Gender
Male
Birth3 June 1902
Death26 October 1945 (aged 43 years)
Star signGemini
The details

Biography

Ivan Martelanc, slovenski pravnik, stokovnjak za zavarovalništvo in politični delavec, * 3. junij 1902, Šempeter pri Gorici, † 26. oktober 1945, (?).

Življenje in delo

Rodil se je v družini kmeta Ivana in gospodinje Marije Martelanc rojene Stepančič. Pred fašističnim pritiskom se je preselil v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev in si v 30-tih letih 20. stoletja v Sloveniji ustvaril družino. Uveljavil se je kot pisec razprav in člankov o zavarovanju in drugih gospodarskih vprašanjih, kater je objavljal v raznih slovenskih dnevnikih. Samostojno je izdal več študij (Vzajemna zavarovalnica 1900-1930, Ljubljana 1933; Problemi zavarovanja zoper škodo po toči, 1938). Za Univerzo v Ljubljani, kjer je leta 1943 doktoriral je napisal disertacijo Razvojna nagibnost oblike zavarovalnega podjetja. Kot javni delavec je bil aktiven v katoliških vrstah. V letih 1930−1937 je bil urednik mesečnika Zveze fantovskih odsekov Kres. Ob 6. mednarodnem kongresu Kristusa Kralja v Ljubljani je bil član pripravljalnega odbora, naslednje leto pa sourednik zbornika s poročili o kongresu. Na Primorsko se je vrnil med vojno in tu deloval v vrstah primorskega domobranstva. V organizacijskem štabu, ki je deloval v Trstu prve mesece leta 1944, je vodil kulturno-politični odbor, ki je imel odseke za ljudsko prosveto, šolstvo, tisk, civilno upravo, informacijsko službo in socialno pomoč. V tem okviru je vodil propagandne tečaje in si prizadeval za obnovo slovenskega šolstva. Zaradi protikomunističnega delovanja so ga 26. oktobra 1945 zvečer z ženo ugrabili na ulici Buonorroti in ga smrtno ranjenega z avtomobilom iz Trsta odpeljali v Jugoslavijo.

Viri

  1. Primorski slovenski biografski leksikon. Goriška Mohorjeva družba, Gorica 1974-1994.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.