Ivan Krotev

Bulgarian writer, lawyer and public figure
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian writer, lawyer and public figure
PlacesBulgaria
wasLawyer Writer Public figure
Work fieldLaw Literature
Gender
Male
Birth23 December 1892, Melissourgeio, Kilkis Municipality, Kilkis Regional Unit, Greece
Death1981Plovdiv, Plovdiv, Plovdiv, Bulgaria (aged 88 years)
Star signCapricorn
Education
Bulgarian Men's High School of ThessalonikiThessaloniki, Thessaloniki Municipality, Greece
Plovdiv UniversityPlovdiv, Plovdiv, Bulgaria
University of GenevaGeneva, Canton of Geneva, Switzerland
The details

Biography

Иван Андонов Кротев е български юрист, публицист, революционер, общественик и писател от Македония.

Биография

Роден е на 23 декември 1892 година в кукушкото село Междурек, тогава в Османската империя, в семейството на родолюбиви българи. Баща му Андон Кротев е участник в Илинденско-Преображенското въстание в 1903 година, за което е осъден на 101 години затвор и заточение, но е освободен след амнистия. Иван Кротев също участва във въстанието. Учи в Кукуш, а в 1913 година завършва с последния двадесет и седми випуск Солунската българска мъжка гимназия. След като родният му край попада в Гърция след Балканските войни, се преселва със семейството си в Пловдив. Към 1913 година следва право, като сътрудничи на пловдивските вестници, за да се издържа. Превежда пиесата „Синята птица“ на Морис Метерлинк, издадена в Пловдив, а след това и в София.

След Учредителния събор на македонските бежански братства, провел се от 22 до 25 ноември 1918 година в София, и основаването на Съюза на македонските емигрантски организации, Иван Кротев взема дейно участие в обществения живот на организациите и в 1919 година е основател и пръв секретар на Македонското емигрантско дружество - Пловдив. Съратник е на Петър Ацев, Михаил Герджиков и други дейци на бившата Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Пловдивското дружество издава седмичен вестник, редактиран от Герджиков и Кротев. В 1920 година Иван Kротев работи като адвокат. Три години по-късно заминава за Франция и Швейцария, като учи федерално право в Женева.

Завърща се в България и е арестуван след атентата в църквата „Света Неделя“ в 1925 година, но е освободен веднага. Отдава се на обществена и публицистична дейност в следващите години и пише статии върху Македонския въпрос, аптеченото дело и други. Участва и в кооперативното движение и пише статии и изследвания. В 1941 година е общински съветник в Пловдивската община, като отговаря за 36-те кооперативни сдружения в града. В ролята си на общински съветник прокарва идеята за строеж на тунели под тепетата в Пловдив, които да служат са прикрития в случай на бомбардировки, както и за по-добро укрепване на бреговете на река Марица. Продължава обществената си дейност след Деветосептемврийския преврат. Пише изследвания върху историческото минало на македонските българи, върху живота и делото на Гоце Делчев и други.

В 1924 година на публично четене Кротев представя реферата си и мисли върху Македонския въпрос:

Макед. народ брои около 2,000,000 жители разпределени по хронологичен ред и по численост на българи, турци, евреи, гърци, арменци, цигани, власи, сърбомани и др.

Като употребяваме думите македонски народ, ние не разбираме едно племе от еднакъв произход, с еднакъв език, народност и вера. Може да се говори за македонски българи, турци, албанци, власи, гърци и др., но като частици от македонския народ, в смисъл населяващото я разнородно македонско население. От гледище на етнографа, нема в Македония еднородна синя или слабопрошарена маса, макар българския елемент да доминира.

Умира в 1981 година в Пловдив.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 04 Dec 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.