Ismail Aleksandrovich

Białoruski inżynier i działacz muzułmański narodowości tatarskiej
The basics

Quick Facts

IntroBiałoruski inżynier i działacz muzułmański narodowości tatarskiej
PlacesBelarus
isCivil engineer Engineer Structural engineer Islamic studies scholar Mufti
Work fieldEngineering Religion
Gender
Male
Religion:Islam
Birth18 July 1929, Klieck, Klieck District, Minsk Region, Belarus
Age95 years
Star signCancer
Education
Belarusian National Technical University(1953—)
The details

Biography

Ismaił Mustafawicz Aleksandrowicz (biał. Ісмаіл Мустафавіч Александровіч, ros. Исмаил Мустафович Александрович, Ismaił Mustafowicz Aleksandrowicz; ur. 18 lipca 1929 w Klecku) – białoruski inżynier budownictwa i muzułmański działacz narodowości tatarskiej; przewodniczący Zarządu Muzułmańskiego Zjednoczenia Religijnego Białorusi, od 1994 roku mufti.

Życiorys

Urodził się 18 lipca 1929 roku w Klecku, w powiecie nieświeskim województwa nowogródzkiego II Rzeczypospolitej. Pochodził z tatarskiej rodziny muzułmańskiej. Jego ojciec, Mustafa Jasufowicz Aleksandrowicz, został w 1939 roku wybrany przez dżamiat miasta Klecka na imama. Pełnił tę funkcję do 1953 roku, kiedy pod presją okoliczności został zmuszony oficjalnie zrzec się wykonywania obowiązków imama. Ismaił Aleksandrowicz ukończył trzy klasy polskiej szkoły, następnie uczył się w rosyjskiej szkole średniej. W 1953 roku ukończył Białoruski Państwowy Instytut Politechniczny. W rodzinie otrzymał wykształcenie islamskie. W latach 1954–1956 pracował jako majster na budowie w Magnitogorsku, starszy kierownik robót i główny inżynier w Zarządzie Budownictwa Obwodu Czelabińskiego w Rosyjskiej FSRR. W latach 1957–1961 otrzymał aspiranturę w Akademii Nauk Białoruskiej SRR. W latach 1961–1986 pracował jako inżynier, starszy inżynier zjednoczenia „Orgtiechstroj” w Mińsku. W 1989 roku przeszedł na emeryturę.

W 1994 roku, podczas I Zjazdu Muzułmanów Białorusi, Ismaił Aleksandrowicz został wybrany muftim. W latach 1996 i 1998 był wybierany ponownie na to stanowisko. Pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Muzułmańskiego Zjednoczenia Religijnego Białorusi. Od 1990 roku brał aktywny udział w pracach zrzeszenia „Al-Kitab”, utrzymywał kontakty z Tatarami urodzonymi na ziemiach obecnie wchodzących w skład Białorusi, a mieszkających na Litwie, w Polsce, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. W momencie wyboru na muftiego pod raz pierwszy, na Białorusi było 11 wspólnot muzułmańskich i działał jeden meczet. Przed trzecim zjazdem w wyniku jego działań i inicjatyw liczba wspólnot wzrosła do 24, a meczetów – do 4.

Odznaczenia

  • Brązowy Medal Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (1969);
  • Brązowy Medal Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (1974);
  • Brązowy Medal Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (1978);
  • Medal „Za pracowniczą dzielność” (ZSRR, 1974);
  • Medal jubileuszowy „W upamiętnieniu 100-lecia urodzin Władimira Iljicza Lenina” (ZSRR, 1970);
  • Medal „Weteran pracy” (ZSRR, 1986);
  • inne.

Życie prywatne

Ismaił Aleksandrowicz jest żonaty, ma dwie córki i trzech wnuków. Jego starszy brat, Adam Aleksandrowicz, był imamem wspólnoty białoruskich, litewskich i polskich Tatarów w Nowym Jorku.

Przypisy

Bibliografia

  • Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 313, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 28 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.