Iosif Lapitsky

Soviet Russian opera director and opera theorist
The basics

Quick Facts

IntroSoviet Russian opera director and opera theorist
PlacesRussia
wasOpera manager
Gender
Male
Birth16 January 1876, Minsk, Byelorussian Soviet Socialist Republic, Lithuanian–Byelorussian Soviet Socialist Republic, Belarus
Death5 November 1944Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow (aged 68 years)
Star signCapricorn
Education
Imperial School of JurisprudenceSaint Petersburg, Russian Empire, Russia
Awards
Merited Artist of the RSFSR 
Order of the Badge of Honour 
The details

Biography

Лапицький Йосип Михайлович (псевдонім Михайлов; 16 [28] січня 1876, Мінськ — 5 листопада 1944, Москва) — російський оперний режисер, музичний і громадський діяч, теоретик оперного мистецтва. Заслужений артист РРФСР (1936). Автор статей про реформу оперного театру.

Біографія

У 1897 році закінчив Імператорське училище правознавства в Петербурзі (58 випуск) і був направлений до Сибіру проводити судову реформу.
Три сезони відіграв в антрепризі М. О. Сабліної-Дольської.
У 1900—1901 він був у трупі королівського придворного Національного театру в Мюнхені (у Ернста Поссарта).

У 1903 році, на запрошення К. С. Станіславського, він вступив до Московського Художнього театру. Саме Станіславський і запропонував Лапицькому займатися режисурою.

Йосип Михайлович без коливання приймає пропозицію М. М. Арбатова, з яким здружився в МХТ, стати його асистентом у Новому товаристві московської Приватної опери. У 1906 р Йосип Михайлович укладає дворічний контракт на роботу в Большому театрі, взявши псевдонім «Михайлов». В момент передбачуваного призначення його головним режисером театру, йде з думкою і твердим рішенням будувати оперний театр на нових засадах. І таким театром стає Театр музичної драми, який з перших місяців роботи привернув увагу новизною постановок і яскравою драматичною грою оперних артистів.

Театр був відкритий в 1912 році, в будівлі Санкт-Петербурзької консерваторії.
Музичним керівником Йосип Михайлович запросив піаніста і диригента М. О. Біхтера, який закінчив Петербурзьку консерваторію із золотою медаллю. Солістами прийняв за конкурсом молодих артистів, що вже мали досвід, а також недавніх випускників Петербурзької консерваторії, віддаючи перевагу не якості голосів, а наявності акторських даних і перспектив розкриття особистості.
Театр проіснував з 11/24 грудня 1912 року по 19 січня 1919 року. За цей період Лапицкий поставив більше двадцяти дев'яти опер, які отримали великий суспільний резонанс і увійшли в історію музичного театру. Значний інтерес представляли такі постановки опер, як «Борис Годунов» (1913) і «Сорочинський ярмарок» (1917, в ред. Ц. А. Кюї) Мусоргського, «Мазепа» (1913); «Кам'яний гість» Даргомижського (1915). Вперше в Росії ТМД поставив оперу К. Дебюссі «Пеллеас і Мелізанда» (1915). У репертуарі театру були такі опери, як «Пікова дама», «Черевички», «Хованщина», «Одруження», «Севільський цирульник», «Фауст», «Казки Гофмана» та ін.

У 1924 році у Великому театрі поставив «Севільський цирульник» Д. Россіні.

У 1934—1939 роках Лапицький був головним режисером Академічного театру опери та балету УРСР. У 1937 році він створив Донецький театр опери і балету.

Посилання

  • Лапицький Йосип Михайлович // Українська музична енциклопедія / Гол. редкол. Г. Скрипник. — Київ : ІМФЕ НАНУ, 2011. — Т. 3 : [Л – М]. — С. 30-31.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 28 May 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.