Ignacy Zarebski

Polski pedagog, historyk kultury
The basics

Quick Facts

IntroPolski pedagog, historyk kultury
PlacesPoland
wasEducator
Work fieldAcademia
Gender
Male
Birth5 November 1905, Głogów Małopolski, Gmina Głogów Małopolski, Rzeszów County, Poland
Death18 July 1974Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland (aged 68 years)
Star signScorpio
Education
Jagiellonian University
Awards
Cross of Merit 
Order of Polonia Restituta 
Medal of the 10th Anniversary of People's Poland 
Badge of the 1000th anniversary of the Polish State 
Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego 
Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL” 
Gold Cross of Merit‎ 
Knight of the Order of Polonia Restituta 
The details

Biography

Ignacy Zarębski (ur. 5 listopada 1905 w Głogowie Małopolskim, zm. 18 lipca 1974 w Krakowie) – polski pedagog, historyk kultury, biograf i dydaktyk, znawca kultury i historii nauki okresu Odrodzenia.

Życiorys

Był synem Józefa i Marii z domu Mazanek. Uczęszczał do gimnazjów w Rzeszowie i Krakowie. Od 1926 do 1930 studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem profesora Stanisława Kota, a potem odbył praktykę w Bibliotece Jagiellońskiej. W 1934 zdał egzamin nauczycielski. Pracował jako nauczyciel prywatny, a następnie kontraktowy w szkołach średnich Krakowa. Od 1936 do 1939 był nauczycielem etatowym w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Solcu nad Wisłą. W 1937 doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim (praca Stosunki Eneasza Sylwiusza z Polską i Polakami).

Podczas okupacji niemieckiej nauczał na tajnych kompletach. Został aresztowany przez gestapo w lutym 1941 i osadzony w więzieniu na Montelupich za kolportaż książek szkolnych.

Po zakończeniu II wojny światowej organizował krakowską filię Ossolineum, a także został kierownikiem Oddziału Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych w Krakowie. W 1951 został wykładowcą historii Polski w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W 1955 został docentem, a w 1964, profesorem nadzwyczajnym. Od 1952 do 1956 był prodziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego tej uczelni, a od 1956 do 1959 – dziekanem. Od 1954 kierował Katedrą Historii Polski, a od 1972 nowym Zakładem Oświaty i Wychowania. Od 1959 do 1965 pozostawał wicedyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej (dział nauki, zbiorów specjalnych i wydawnictw). Redagował też „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej”. Zajmował się wówczas z sukcesami rewindykacją zbiorów.

Był członkiem Komisji do Dziejów Oświaty i Szkolnictwa PAU w Krakowie (od 1949) i członkiem Komisji Nauk Pedagogicznych Oddziału PAN w Krakowie (od 1957). W 1959 został samodzielnym pracownikiem nauki w Pracowni Dziejów Oświaty PAN w Warszawie, a w 1965 członkiem Rady Naukowej tej pracowni. Od 1962 do 1971 pozostawał wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, a następnie prezesem Oddziału PTH w Krakowie. W latach 1969–1971 sprawował funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego PTH. Był przewodniczącym Sekcji Historycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Krakowie. Był członkiem komitetów redakcyjnych w: „Studiach Historycznych”, „Pracach Komisji Nauk Pedagogicznych”, „Roczniku Naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie”, „Materiałach do Dziejów Szkodnictwa w Okresie Okupacji”.

Zmarł po długotrwałej chorobie.

Zainteresowania naukowe

Główne zainteresowania naukowe:

  • wczesny humanizm w Polsce, w tym wpływy włoskie (wysunął propozycję periodyzacji wczesnego humanizmu w Polsce),
  • Jan Długosz,
  • historia oświaty i biografistyka,
  • szkolnictwo polskie XV i XVI wieku,
  • historia nauki,
  • hasła biograficzne w „Polskim Słowniku Biograficznym” i „Encyklopedii katolickiej”.

Odznaczenia

Odznaczono go m.in.:

  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medalem X-lecia PRL,
  • Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego,
  • Złotą Odznaką ZNP,
  • Złotą Odznaką „Zasłużony Popularyzator Wiedzy”,
  • tytułem „Zasłużony Nauczyciel PRL”.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Dec 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.