Hristo Dimitrov

The basics

Quick Facts

PlacesGreece
Gender
Male
BirthChiliodentro, Kastoria Municipality, Kastoria Regional Unit, Greece
The details

Biography

Вижте пояснителната страница за други личности с името Христо Димитров.

Христо Димитров е български духовник и общественик, деец на късното Българско възраждане в Южна Македония в края на XIX и началото на XX век, един от водачите на българското просветно и църковно дело в Хрупища.

Биография

Христо Димитров е роден в костурското село Желин, тогава в Османската империя, днес Хилиодендро, Гърция. Остава малък сирак и работи в митрополията в Костур, където се научава да чете и пише на гръцки. Връща се в Желин и работи като строител. Като строител обикаля Гърция и България. Ръкоположен е за свещеник от българския битолски владика Григорий Пелагонийски, Димитров се установява в Хрупища. Няколко години служи във влашката църква „Аръмънит“, докато ръководи построяването на български параклис. Председател е на българското черковно-училищно настоятелство, а след уволнението на първия архиерейски наместник в Хрупища отец Григорий Бейдов, Христо Димитров временно изпълнява длъжността. Умира от рак на гърлото. На тържественото му погребение присъства йеромонах Паисий, управляващ Костурската българска митрополия.

Георги Христов пише за него:

Скромен, тих, с благ характер, истински божи служител, невзискателен, задоволяващ се с това, което даваше малката му енория, той споделяше и радоски и скърби безропотно в моменти на тържественост и опасност заедно с паството си, което упътваше и насърчаваше в минути на унине и тъй поддържаше духа му. Не само морален, но и материален и физически актив даде свещеник Христо на своите пасоми... Живущ... в училищния двор, център на националното, черковно, училищно и освободително дело, на доброто и злото, божият служител, всичко виждаше, всичко знаеше, всичко таеше и пазеше грижливо, и във всичко помагаше. Плодовитата си дейност той маскираше със своята скромна външност, зад която враговете не можеха да видят истинския опасен българин.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.