Hristina Hristova

българска говорителка
The basics

Quick Facts

Introбългарска говорителка
A.K.A.Hristina Kyurkchiyska
A.K.A.Hristina Kyurkchiyska
PlacesBulgaria
isPhilologist Spokesperson
Work fieldSocial science Politics
Gender
Female
Birth16 September 1942
Age82 years
Family
Spouse:Krasimir Kyurkchiyski
The details

Biography

Христина Христова е българска говорителка, позната също на зрителите и като Христина Кюркчийска.

Биография

Христина Христова е родена през 1943 г. Баща ѝ е лекар. Като малка играе във фолклорните състави на Двореца на пионерите и Профсъюзния дом в София. Завършва Софийския университет, специалност Българска филология, с дипломна работа свързана с фолклор при проф. Петър Динеков. След дипломирането си осем години работи като солистка в Държавния ансамбъл за песни и танци на Филип Кутев. През това време се омъжва за композитора Красимир Кюркчийски.

През 1968 г. започва работа в телевизията. Първоначално работи в отдела за реклама и през 1970 г. е назначена за говорителка.

На един от първите свободни митинги през есента на 1989 г. организиран от партийната организация на Българската телевизия, тя се качва спонтанно на трибуната и прави нережисирано изказване за поколението на нейните родители, които като мнозинството български граждани са живели честно и са се стараели да оставят достойни следи в обществото. Тази нейна проява не се приема еднозначно от българското общество.

През 1991 г. се установява в Отава, Канада при дъщеря си. С нейното пристигане в Отава и благодарение на организационните ѝ качества, културният живот на българското дружество в града оживява. Дълги години е ръководител на дружеството. Тя е един от инициаторите и основателите на българското училище в Отава.

През 1993 г. сключва брак с канадския писател Кузма Тарасов, който е представител на на християнската секта „Борци срещу Духа“, известни още като духоборци в Канада. Движението възниква в Русия през 18 век. Членовете му се отричат от църквата, иконите, разпятията и подкрепят равенството между хората. Бягайки от преследванията на царския режим, в края на 19 и началото на 20 в. повечето от членовете на сектата се установяват в Канада.

Признание

  • Паметен медал „П. Хилендарски“ на Държавната агенция за българите в чужбина

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Sep 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.