Henryka Staniewicz

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Birth1812
The details

Biography

Henryka Staniewicz (ur. 1812 w guberni mińskiej) – polska działaczka narodowa i oświatowa, ziemianka, zesłaniec. Matka Marii Staniewicz.

Henryka Staniewicz z Rogowskich urodziła się w 1812 w guberni mińskiej. W Mińsku wraz córką Marią prowadziła tajną polska szkołę i działalność konspiracyjną. Jej dom w Mińsku był miejscem prac organizacyjnych i narad powstańczych. Wyprzedawała swój majątek i materialnie wspierała walkę powstańczą. Dom był pod obserwacją carskiej policji. Została aresztowana z córką i zamknięta na trzy miesiące w mińskim więzieniu. Wyrokiem sądu polowego z dnia 9 maja 1864 wraz córką Marią została skazana za dopuszczenie dzieci do udziału w powstaniu i przechowywanie zabronionych utworów na dożywotnie zesłanie do guberni permskiej. Córkę celowo zesłano do innej guberni. Maria zmarła w czasie podróży na miejsce zesłania.

W czasie powstania styczniowego jej bracia Stanisław i Bronisław Rogowscy i synowie Aleksander, Kazimierz i Henryk Staniewiczowie walczyli w oddziałach powstańczych. Za udział w powstaniu synowie Aleksander i Henryk zostali skazani na zesłanie na Sybir, Kazimierz uciekł do Szwecji i dopiero po wielu latach wrócił do kraju.

Henryka Staniewicz zmarła w Solikamsku ,wkrótce po wiadomości o śmierci córki .

Fragment z książki Marii Bruchnalskiej „ Ciche bohaterki: udział kobiet w powstaniu styczniowym”

… W parę tygodni doniósł zrozpaczonej matce, że jej córka,

ta duma i chluba całego rodu, ta ofiarna siostra wielkiej polskiej rodziny,

zmarła w Permie. Pochował ją zacny kapłan i krzyż postawił na cmentarzu

katolickim. Wieści te zabiły p. Staniewiczową w Solikamsku. Obie pracownice

dla polskiej sprawy legły jedna w głębi Rosji — druga we wrogim

Sybirze i tam jeszcze potworną wolą ukazów, rozdzielone od siebie.Carska

niełaska dosięgała i w grobie gorące patrjotki!…

Przypisy

Bibliografia

  • Ciche bohaterki : udział kobiet w powstaniu styczniowym (materjały) T. 1 , Maria Bruchnalska, Miejsce Piastowe 1933, Wyd. Tow. św. Michała Archanioła.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.