Heinrich Bocksberger

Czech painter
The basics

Quick Facts

IntroCzech painter
PlacesCzech Republic
wasPainter
Work fieldArts
Gender
Male
Birth1543
Death1600 (aged 57 years)
The details

Biography

Heinrich Bocksberger (po 1543, zřejmě Salcburk – 1600, zámek Muskau) byl rakouským renesančním malířem, činným zejména v česko-lužickém pomezí.

Život

O životě a zvláště mládí Heinricha Bocksbergera je známo málo. Pocházel ze známé salcburské malířské dynastie Bocksbergerů a byl (zřejmě druhorozeným) synem slavného Hanse Bocksbergera staršího a jeho ženy Margarethy (zemřela 1579). Malířem se vyučil snad ve Vídni, odkud roku 1561 odchází na sever českého království. Snad mohla důvodem jeho předčasného odchodu být i otcova smrt toho roku. V roce 1570 byl Bocksberger jmenován vrchním městským malířem hornolužického královského města Žitavy, kterým zůstal až do své smrti. V Žitavě se také Bocksbergerovi v roce 1573 narodila dcera Adelheide. Přes dlouhé působení ve funkci městského malíře a řadu autorství dokládaných prameny můžeme ve městě s jistotou přiřadit Bocksbergerovo autorství pouze k jednomu listu v rodinném památníku. Bockberger pochopitelně nebyl činný jen v Žitavě samotné, ale i v širším okolí města, kde můžeme řadu jeho autorství doložit. Umírá při výmalbě zámku Muskau v roce 1600 při pádu z lešení.

Dílo

  • list z rodinného památníku
  • malby na staré radnici ve Frýdlantě (1588), spoluautor
  • výmalba kostela v Sieniawce (1589)
  • výmalba starého zámku v Muskau (1600), spoluautor

Tato díla můžeme Bocksbergerovi připsat s vysokou pravděpodobností:

  • Výmalba kaple sv. Barbory na hradě Grabštejn (1569). Mezi ornamentálními plochami je cyklus lunet s tématem pašijí, od vjezdu Ježíše do Jeruzaléma po jeho Nanebevstoupení. Vrcholem cyklu je Poslední soud. Předpokládá se inspirace kaplí na zámku v Neuburgu an der Donau, díle Heinrichova otce, Hanse, kde jsou namísto pašijí starozákonní výjevy a vrchol tamního cyklu představuje ukřižování.
  • Tzv. Malé postní plátno v Žitavě (1573). Plátno na zakrytí oltáře v době předvelikonočního půstu. Jsou na něm zobrazeny „Arma Christi“, tedy „zbraně Kristovy“, resp. nástroje, jimiž byl umučen. Postních pláten z doby před tridentským koncilem či krátce po něm se v celé Evropě dochovalo pouze devět.
  • Emporové obrazy městského kostela sv. Jana v Žitavě (1585)
  • Výmalba kostela v Mittelherwigsdorfu (1599)

Literatura

  • WINZELER, Marius, Kaple sv. Barbory na hradě a zámku Grabštejn, In WINZELER, Marius a kol.,Grabštejn zapomenutý a objevený / Grafenstein vergessen und wiederentdeckt / Grabštejn zapomniany i odkryty, Chrastava: Städtische Museen Zittau a Sdružení pro obnovu a oživení státního hradu Grabštejn a jeho okolí, 101 s., 2013, ISBN 978-80-260-4698-1, zde S. 27-33 (ČJ verze), S. 64-72 (NJ originál) a S. 92-96 (zkrácená polská verze), dostupné on-line českydostupné on-line v němec. origináledostupné on-line v polské zkrácené verzi
  • KAEPELLE, Susanne, Die Malerfamilie Bocksberger aus Salzburg – Malerei zwischen Reformation und italienischer Renaissance. Salzburg 2003. ISBN 3-9500712-8-8
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Nov 2021. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.