Hectoridas

The basics

Quick Facts

Gender
Male
The details

Biography

Hektoridas (starogr. Ἑκτορίδας – Hektoridas) bol grécky sochár v 4. storočí pred Kr.

Hektoridas, grécky sochár neznámeho pôvodu, bol činný v 1. polovici 4. storočia pred Kr. Podieľal sa na výzdobe východného štítu Asklépiovho chrámu v Epidaure (námet mu zrejme spracoval Timotheos). Tento chrám, ktorého výstavba prebiehala zrejme v rokoch 375 až 370 pred Kr., bol najvýznamnejšou liečebnou svätyňou v starovekom Grécku (pútnici tu očakávali zázračný skutok boha Asklépia.).

Svedectvom Hektoridovej práce je jeho signatúra, ktorú našli medzi fragmentami sôch na východnej strane chrámu. Z týchto fragmentov je zrejmé, že v štíte bola znázornená scéna zničenia Tróje (Ἰλίου πέρσις - Iliou persis), potom ako si Trójania dotiahli za mestské hradby dreveného koňa Achájcov. Našla sa tu hlava (zrejme Priamova), ženská postava v skrčenej polohe, ktorú identifikovali ako Andromachu, časť sochy Palladionu (Palladion - posvätná socha bohyne Pallas Atény, uctievanej v jej chráme v Tróji) a ďalšie fragmenty týkajúce sa tejto mýtickej scény. Socha Andromachy je na rozdiel od postáv zo západného štítu majstrovským dielom. Je pôvabne a jemne spracovaná, podčiarknuť by sa tu mohol efekt priliehavosti chitónu na jej pekné nahé telo. Z účtov (nápis účtov bol objavený neďaleko chrámu) výstavby chrámu je známe, že Hektoridas za práce na východnom štíte dostal 1610 drachiem:

Ἑ̣κτορίδας ἕλετο κερκίδα το͂ αἰετο͂ ἐργάσασθαι ΧΗΗΗΗΗΗHektoridova vypísaná odmena za práce na chráme 1610

(keď sa vyjadrovali peniaze, rozumeli sa tým drachmy, pokiaľ nebol použitý žiadny iný symbol)

Dostal tiež 54 () drachiem za neidentifikovanú prácu, 16 () drachiem za model pre enkaustickú maľbu hlavy leva (výzdoba oboch štítov bola bohato polychrómovaná a postavy mali i kovové doplnky) a ďalších 1400 (ΧΗΗΗΗ) drachiem za práce na inej strane chrámu (západný štít chrámu bol zrejme pridelený inému neznámemu sochárovi). 

Referencie a bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 04 Jul 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.