Hadzhi Evtimiy

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria
Gender
Male
BirthSopot, Sopot Municipality, Plovdiv Province, Bulgaria
The details

Biography

Хаджи Евтимий е български духовник, игумен на Гложенския манастир през XIX век, лечител, хирург и националреволюционер.

Биография

Произхожда от Сопот. Още като млад монах отива в Гложенския манастир, по време на игуменството на йеромонах Йоаникий (около 1840 – 1864 г.). През 1863 г. отива на поклонение в Йерусалим и става хаджия. Поема игуменството от Йоаникий, като предаването става в присъствието на владиката Иларион Ловчански.

Хаджи Евтимий се прочува из цяла България със своите лечителски умения. Сполучливото лекуване на всевъзможни болести привлича в Гложенския манастир хора и от близки, и от далечни краища на България – от Търново, Кюстендил, София, Пловдив, дори и от Македония. Запазени са много бележки и писма с благодарствени слова от изцелените. Лекува най-сполучливо скрофули, туберкулоза, всевъзможни рани, вътрешни и външни болести, душевноболни. Същевременно е и отличен хирург. Десетилетия след него в манастира са се пазели негови хурургически инструменти и лекарства. За повече от 40 години той облекчава и удължава живота на хиляди страдащи хора, не само българи, но и турци и всякакви други народности.

Той довършва в окончателен вид килиите, построени от предшественика му Йоаникий след големия пожар в средата на века. По негово време манастирът се благоустройва, а манастирските земи значително се увеличават. Със собствени средста купува стотици декари дъбова гора в местността Азаница в съседство с манастирските владения, лозя в землищата на близки и по-далечни села, които след смъртта му остават на манастира. Турски бей подарява т.нар. Калугерска ливада от 130 декара в местността Негърщица. Хаджи Евтимий издейства от турците тапия за правото манастирските воденици да използват не само водите на река Вит, но и на всички извори, наречени „Вирите“ над село Гложене. Манастирските воденици били доста доходоносни.

Хаджи Евтимий е поборник за независима българска църква. Има документи, че още през 1868 г. населението и околните свещеници се обръщат към него за вули за венчание, а след фермана за Българската екзархия той пренебрегва Ловчанския владика, който, макар и българин, се колебае да я признае, и си присвоява правото на митрополит за околията. На него Екзархията изпраща печатни кръщелни свидетелства и вули за венчаване, за да ги раздава на свещениците из околията вместо митрополита.

Участва и в борбите за освобождаването на България от османско владичество. Той е близък приятел на Васил Левски, член на частния революционния комитет в Гложене. Не се отделя от пушката си и за да погърми, често излиза на лов из гъстите гори. Левски посещава много често манастира, където има и друг познат от Сопот, монаха Кирил, и прекарва там по няколко дена, правейки тайни срещи и съвещания. Широките връзки на хаджи Евтимий из района и сведенията му за надеждните хора спомагат за основаването на комитетите в близкото село Голям извор и на други места (там се създава и първият Окръжен революционен комитет). В манастира е запазено скривалището на Васил Левски – под килията му е имало подземен тунел, прокопан още при изграждането на манастира, чийто вход е излизал много по-долу. Посещенията на Левски са пазени в най-дълбока тайна (включително и заради гръцкия монах Иларион и манастирската прислуга), Димитър Общи не е бил посветен и затова неговото предателство не засяга директно манастира. По време на Априлското въстание и потушаването му този район гъмжи от башибозук и войска и бунт няма. За да осигури опазването на манастира от набезите хаджи Евтимий успява да издейства един „забитин турчин“ за охрана. Башибузушките орди бил спирани, но вероятно не от неговото присъствие, а от хитростта на игумена – те виждали манастира обграден отвсякъде с пропасти, а на надвесения над външния двор чардак – дулата на много пушки, поставени там нарочно, макар и стари и негодни. По време на Руско-турската война хаджи Евтимий отново успява да спаси манастира от отстъпващите турски орди: по спомените на един монах, той умело ги отпраща, внушавайки им, че руснаците всеки момент могат да дойдат, и давайки им провизии, за да отстъпят; не допуска нито един турчин в манастира.

Вече на преклонна възраст хаджи Евтимий предава игуменството на архимандрит Кирил, неговия съгражданин от Сопот. В доста дълбока старост той почива на 14 септември 1895 г.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 10 Dec 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.