György Komoróczy

Romanian journalist
The basics

Quick Facts

IntroRomanian journalist
PlacesRomania
isJournalist
Work fieldJournalism
Gender
Male
Birth10 February 1942, Domănești, Romania
Age82 years
Star signAquarius
The details

Biography

Komoróczy György, álneve Szigeti György (Domahida, 1942. február 10. –) romániai magyar nyelvművelő, helytörténetíró, közíró.

Életútja

Székelyudvarhelyen érettségizett (1959), Resicán elvégezte a felsőfokú vegyészeti technikumot (1963). Két évig a resicai Vaskohászati Kombinát vegyelemző laboratóriumában dolgozott, 1965-től Székelyudvarhelyen a helyiipari vállalat, 1977-től a Matricagyár technikusa. Nyelvtudományi ismereteit autodidakta úton szerezte: munkássága különösen a műszaki és a hivatalos nyelvhasználat hibáinak számontartására irányul.

A Gálffy Mózes és Murádin László összeállításában kiadott Anyanyelvünk művelése (1975) c. gyűjteményes kötet munkatársa. A Hargita Kalendáriumban a nyelvrokonság rejtelmeiről, nyelvi magatartásformákról, a helyes kiejtésről értekezik (1978-88). Szerkesztésében jelent meg a Daciada a Madarasi Hargitán (Csíkszereda, 1982) című turisztikai kiadvány.

Első írását a Hargita közölte (1970), ahol állandó nyelvművelő rovatot vezetett. Közművelődési és nyelvművelő cikkei jelentek meg a Munkásélet, A Hét, Utunk és az Ifjúmunkás, 1990 után a Hargita Népe, Ifi Fórum, Udvarhelyi Híradó, Székely Útkereső, Erdélyi Napló, Romániai Magyar Szó hasábjain. Városában, Székelyudvarhelyen a Nyelvbarátok Köre egyik szervezője, az 1991-ben alakult Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) tagja, itt 1993-ban vezetőségi taggá választották. 1989 után született gazdag publicisztikai munkásságának középpontjában a közéleti kérdéseken túl az anyanyelvápolás, a nyelvművelés kérdései állnak.

Kötetei (válogatás)

  • Évtizedek viharában. Ötvenéves a Madarasi Hargita menedékház. Székelyudvarhely, 1991.
  • Komoróczy György–Komoróczy Zsolt: Meg kell maradni! Beszélgetések írókkal, művészekkel, tudósokkal, politikusokkal, egyházi vezetőkkel, közéleti személyiségekkel; Scripta, Nagyvárad, 1999
  • Az udvarhelyi polihisztor; Székelyudvarhelyért Alapítvány, Székelyudvarhely, 2002 (Székelyudvarhelyi Ágotha Árpád)
  • Magyar szavaink nyomában. Kolozsvár, NyIrK, 1994.
  • Jókedvű udvarhelyiek. Ill. Nagy György grafikus. [Székelyudvarhely], 2004.
  • Édes anyanyelvünk yelvművelő cikkek; Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2009

Díjak, elismerések

  • Pro Urbe-díj (Székelyudvarhely városvezetésétől, 2002. december 21.)
  • Nyelvőrzés-díj (AESZ, 2004. május)

További információk

Kapcsolódó szócikkek

  • Nyelvművelés Erdélyben
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 11 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.