Gustaw Wolff

Polish author of books on botany and natural history, translator of English, Russian and German-language literature
The basics

Quick Facts

IntroPolish author of books on botany and natural history, translator of English, Russian and German-language literature
PlacesPoland
wasPublisher
Work fieldBusiness Journalism
Gender
Male
Birth12 December 1872
Death28 November 1951 (aged 79 years)
Star signSagittarius
The details

Biography

Kazimierz Gustaw Wolff, ps. lit. Profanus, (ur. 12 grudnia 1872 w Warszawie, zm. 28 listopada 1951 w Krakowie) – polski księgarz i wydawca, współwłaściciel firmy wydawniczej Gebethner i Wolff, syn Augusta Roberta Wolffa, współzałożyciela tejże firmy; brat Józefa Augusta, pierwszy prezes Powszechnego Związku Księgarzy i Wydawców Polskich; działacz oświatowy i poliglota; tłumacz poezji i tekstów do utworów muzycznych (gł. z literatury niemieckiej i angielskiej).

Autor przekładu na język polski m.in. takich utworów jak: Intermezzo liryczne: (1822–1823) autorstwa Heinricha Heinego (tł. pod ps. Profanus, wyd. z 1927), Arii Agaty z II aktu opery Wolny strzelec autorstwa Carla Marii von Webera (wyd. pośm. z 1958) i poezji Johna Keatsa.

Życiorys

Na Ogólnopolskim Zjeździe Księgarzy i Wydawców w Lublinie (który odbył się w dniach 3–5 sierpnia 1918 roku i na którym doszło do zjednoczenia związków dzielnicowych), wybrany pierwszym przewodniczącym zarządu nowego zjednoczonego Powszechnego Związku Księgarzy i Wydawców Polskich.

Po ustąpieniu z firmy zajął się pracą literacką i przełożył na język polski z różnych języków wiele tekstów wokalnych do muzyki znanych kompozytorów. Początkowo swoje przekłady wydawał anonimowo pod pseudonimem Profanus.

Utrzymywał bliskie stosunki ze Stefanem Żeromskim (jako świadectwo ich znajomości zachowały się listy).

W 1898 roku w Warszawie poślubił Marię Romiszewską (1870–1918), córkę generała armii carskiej Władysława Romiszewskiego i Anny z Dżakelich. Miał z nią troje dzieci: Adama (1899–1984), Jadwigę (ur. 1901) i Marię (ur. 1904).

Odznaczenia

  • Srebrny Wawrzyn Akademicki (5 listopada 1935).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.