Grzegorz Olszak

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Birth1969, Puławy, Poland
Age56 years
The details

Biography

Grzegorz Olszak (ur. 1969 w Puławach) – polski urzędnik służby cywilnej, dyplomata.

Życiorys

Ukończył w 1996 studia arabistyczne w Instytucie Orientalistycznym UW, w 1998 międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, a w 2001 Krajową Szkołę Administracji Publicznej. W trakcie studiów w ramach stypendium dwa lata spędził na Wydziale Filologii Uniwersytetu Kairskiego, a rok w Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze jako asystent dyrektora.

Pracował w Departamencie do Spraw Migracji i Uchodźstwa MSWiA, sektorze prywatnym, polskim kontyngencie wojskowym, w siłach pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan, gdzie w stopniu chorążego pełnił funkcję szefa sprzętu ciężkiego misji. Po ukończeniu KSAP w 2001 rozpoczął pracę w Ministerstwie Środowiska, gdzie w ciągu czterech lat awansował od stopnia starszego specjalisty do radcy ministra. Przez dwa lata pełnił funkcje kierownicze na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą oraz dyrektora Biura Ministra.

Pracę w MSZ rozpoczął w styczniu 2005 w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu. Od października 2005 do sierpnia 2009 pracował w ambasadzie RP w Kairze jako zastępca szefa placówki, a przez ostatnich osiem miesięcy kierował ambasadą jako chargé d’affaires. Realizował projekt Kancelarii Prezydenta RP rehabilitacji w Polsce grupy palestyńskich dzieci poszkodowanych w wyniku izraelskich działań wojennych w Strefie Gazy. Zorganizował ewakuację 500 polskich turystów pozostających w Egipcie wskutek upadłości biura podróży „Kopernik”. Po powrocie do kraju objął stanowisko naczelnika wydziału ds. państw arabskich w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Od 2012 do 2017 był ambasadora RP w Kuwejcie, akredytowanym jednocześnie w Królestwie Bahrajnu.

Zna języki: angielski, arabski i rosyjski.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.