Grzegorz Grynkiewicz

Polish biochemist
The basics

Quick Facts

IntroPolish biochemist
PlacesPoland
isBiochemist
Work fieldScience
Gender
Male
Birth9 August 1939, Częstochowa, Poland
Age85 years
Star signLeo
The details

Biography

Grzegorz Grynkiewicz (ur. 9 sierpnia 1939 w Częstochowie) – polski chemik, profesor nauk chemicznych, związany z Instytutem Farmaceutycznym w Warszawie.

Przebieg kariery

Grzegorz Grynkiewicz w 1962 r. ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1968 r. doktor nauk chemicznych, stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1979 r.

Tytuł profesora nauk chemicznych otrzymał w 1992 r. W latach 1962-1982 pracował w Instytucie Chemii Organicznej PAN, a od 1984 r. w Instytucie Farmaceutycznym. W latach 1992-1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Farmaceutycznego ds. naukowych.

Dorobek naukowy

Jest współautorem ponad 100 publikacji prac oryginalnych, ponad 30 opracowań monograficznych i przeglądowych, wielu wystąpień na konferencjach naukowych, a także współtwórcą ponad 50 opatentowanych wynalazków z zakresu chemii związków naturalnych, syntezy chemicznej i farmacji.

Jego najbardziej znanym osiągnięciem jest opracowanie, w okresie pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, serii wskaźników fluorescencyjnych selektywnie kompleksujących jony wapniowe. Związki te są powszechnie stosowane do oznaczania metodą mikroskopii konfokalnej wewnątrzkomórkowych stężeń jonów wapnia w badaniach biochemicznych, farmakologicznych i medycznych.

Według Science Citation Report ISI za lata 1965-2004 jego prace były przytaczane 16 506 razy w publikacjach naukowych, co stawia go wśród najczęściej cytowanych polskich naukowców.

Członkostwo i nagrody

Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, a także wielu branżowych organizacji międzynarodowych.

Nagrody:

  • nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2006 roku Za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne w kategorii "badania na rzecz nauki"
  • wyróżnienie Premiera RP: odznaka honorowa „Za Zasługi dla Wynalazczości” – 2005
  • Medal Sendzimira – 2000
  • Złota Odznaka Honorowa NOT – 2003
  • Medal Binieckiego – 2006.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.