Grigor Popstankov

Bulgarian revolutionary and educator
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary and educator
PlacesBulgaria
wasEducator Revolutionary
Gender
Male
Birth1879, Giannitsa, Pella Municipality, Pella Regional Unit, Greece
Death1963Plovdiv, Plovdiv Municipality, Plovdiv Province, Bulgaria (aged 84 years)
The details

Biography

Григор Попстанков и семейството му малко преди изселването му в Свободна България

Григор Димитров Станков или Попстанков (изписване до 1945 година: Григоръ Димитровъ попъ Станковъ) е български просветен деец и революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, по-късно на Варненското македонско братство, четник при Апостол Петков и Христо Думчев, като с тях се сражава в няколко сражения на различни места в подножието на Паяк планина в периода 1903 - 1908 година.

Биография

Роден е в 1879 година в южномакедонския град Енидже Вардар, тогава в Османската империя, днес Яница, Гърция, във възрожденския род на поп Станко. Негови първи братовчеди са българските революционери Дионисий Попстанков и Стамко Попкочев Попстанков.Заминава да учи в Солун в българската гимназия в града. Влиза във ВМОРО в 1898 година, посветен от учителите му Христо Матов и Иван Гарванов. В същата 1898 година напуска гимназията и става активен член на Ениджевардарската тайна организация. В 1902 година е назначен от Българската екзархия за учител в Либяхово. След изпитите на учениците му и Солунските атентати е принуден да мине в нелегалност и става четник в четата на Апостол Петков. В 1903 година води редица сражения с четата, сред които в село Радомир, между Баровица и Църна река, където сраженията продължават около 20 часа, Гола чука, Беш бунар, Лесковските воденици и между Ениджевардарско и Гевгелийско. В 1904 година участва в голямо сражение, в което е ранен заедно с подвойводата Христо Думчев. Сраженията се водят в местностите Трите бари, между селата Мандалево и Ново село. В тях един четник е убит и няколко са тежко ранени. От 1905 до 1908 година участва в сражения с гръцки андарти и войници край Ениджевардарското езеро. Четата се състои от 154 човека, от които към 1943 година са живи 16.

Попстанков и другите четници оставят оръжието след Младотурската революция и стават легални. В същата година Попстанков е назначен за учител в село Бабяни. Работи като учител в бабяни от 1908 до 1910 година, като след това учителства в Литовой в 1910 - 1911 година и във Въдрица в 1911 - 1912 година. След като Егейска Македония попада в Гърция след Междусъюзническата война, гърците гонят българските учители в края на 1913 година. В периода 1913 - 1922 година Григор Попстанков е преследван и затварян в гръцки затвори, защото е българин. В 1923 година успява да избяга в Свободна България със семейството си. Установява се в Пловдив, където живее към 1943 година.

На 18 февруари 1943 година подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

Умира в 1964 година в град Пловдив.

Вижте също

  • Стамко Попкочев
  • Дионисий Попстанков

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 31 Oct 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.