Gogu Puiu

Romanian anticommunist resistant, Dobruja area.
The basics

Quick Facts

IntroRomanian anticommunist resistant, Dobruja area.
PlacesHoly Roman Empire
Gender
Male
Birth1918, Ano Grammatiko, Pella
Death19 July 1948Cobadin (aged 30 years)
The details

Biography

Гогу Пию (на румънски: Gogu Puiu) е румънски политик, водач на антикомунистическата съпротива в Северна Добруджа през 1940-те.

Биография

Гогу Пию е роден в 1918 година във воденското арумънско (влашко) село Горно Граматиково, днес Ано Граматико, Гърция. В 1926 година семейството му емигрира в Румъния и се установява като колонисти в окръг Калиакра, Южна Добруджа. След Крайовската спогодба в 1940 година, когато Южна Добруджа е върната на България, семейството му се изселва в Еникьой (Михаил Когълничану), Северна Добруджа. По време на така наречената Национална легионерска държава Пию е войник и е част от гвардията на маршал Йон Антонеску. Присъединява се към Желязната гвардия като мнозина други арумъни. Легионерското въстание го заварва като полицейски комисар в Кюстенджа (Констанца). Пию бяга от преследванията в България, а оттам в Германия, където се среща с Хория Сима и Константин Папаначе. Пию е част от хората на Папаначе, противопоставящи се на симистите. След войната заедно с Папаначе Пию се установява в Италия.

Западните разузнавателни служби започват да изпращат в Румъния обучени хора, които да създадат съпротивителни групи в Карпатите. Пию предлага на Папаначе на няколко пъти да заминат за Румъния, но среща отказ. В 1945 година. В Белград е вербуван от френските тайни служби. Заловен е от румънските власти и осъден на 1 година за незаконно преминаване на границата. Успява да избяга от затвора във Въкърещи в края на 1947 година и се установява в Добруджа, където организира въоръжена съпротивителна група заедно с Николае и Ничя Фундуля и Георге Филиу - всички легионери. Загива в сражение със Секуритате.

Бележки


     Портал „Македония“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.