Fryderyk Cabrit

The basics

Quick Facts

wasFinancial professional Banker
Work fieldFinance
Gender
Male
Birth6 February 1745
Death1 April 1801 (aged 56 years)
Star signAquarius
The details

Biography

Fryderyk Cabrit (Kabryt) (ur. 6 lutego 1745 w Królewcu, zm. 1 kwietnia 1801) – bankier warszawski.

Życiorys

Cabrit pochodził z rodziny hugenockiej osiadłej w Prusach Wschodnich. Był zapewne synem Fryderyka Cabrita, pastora reformowanego, osiadłego w Warszawie w latach 40. XVIII wieku. Szybko stał się zamożnym bankierem, pożyczając pieniądze nawet królowi. Za swoje zasługi nobilitowany i otrzymał herb Lubicz. Nabył liczne posiadłości m.in. od Marii Anny Bruhlowej w 1766 pałac z ogrodem w rejonie jurydyki Tamka-Kałęczyn. Aleja łącząca pałac z Nowym Światem to późniejsza ulica Foksal. Cabrit zaniedbaną rezydencję zamienił w miejsce zabaw publicznych zafascynowany angielskimi pleasure gardens, a szczególnie Vauxhall w Londynie. Nazwa ta z czasem uległa spolszczeniu na Foksal. W ogrodzie działał cyrk stały Staniewskich, odbywały się pokazy fajerwerków, a w 1789 Jean-Pierre Blanchard wystartował z ogrodów balonem – po locie trwającym 49 minut lądując na Białołęce. W lutym 1793 nastąpił krach bankowy, w wyniku którego Cabrit zamknął bank i zmarł w zapomnieniu. Finanse Cabrita okazały się stabilniejsze od majątków innych bankierów. Cabrit w porównaniu z innymi potentatami finansowymi swoich czasów, nie uczestniczył raczej w inwestycjach magnackich i ograniczał swoją działalność niemal wyłącznie do bankierstwa.

Był jednym z czterech członków pierwszego kolegium kościelnego, warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

W 1844 Foksal nabyła rodzina Przeździeckich i rozparcelowała ogrody Foksal.

Był członkiem loży wolnomularskiej Cnotliwy Sarmata.

Przypisy

Bibliografia

  • Wiktor Kornatowski: Cabrit Fryderyk. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 3: Brożek Jan – Chwalczewski Franciszek. Kraków: Polska Akademia Umiejętności – Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1937, s. 188–189. Reprint: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków 1989, ​ISBN 83-04-03291-0​
  • Barbara Grochulska, Z dziejów kapitału bankierskiego w Polsce w II połowie XVIII w. Przykład Fryderyka Kabryta, "Ekonomia", nr 36, 1976.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.