Biography
Gallery (1)
Lists
Also Viewed
Quick Facts
Biography
František Wittig uváděný též jako Wittich nebo Vittich (německy Franz) (1665/1666 Kadaň – 1726 Moravská Třebová) byl česko-německý františkán a varhaník činný na počátku 18. století. Narodil se v Kadani v roce 1665 nebo 1666, pokřtěn byl zřejmě jako Jan. V rodném městě se jistě skrze tamější klášter seznámil s následovníky sv. Františka, do jejichž řádu vstoupil řeholními sliby v roce 1682 nebo 1683. Ve františkánských kostelích působil jako varhaník a hudebník.
Snad v roce 1710 působil jako kněz a hudebník v kadaňském františkánském konventu. Tehdy zde napsal rukopisný zpěvník pro potřebu kláštera: Gesangbuch vor das Löbliche Closter der W.W. E.E. P.P. Franciscanern bei XIV Heiligen Nothhelftern ausser der Königlichen Stadt Caadan. Autorství skladeb obsažených v tomto „zpěvníku“ dosud nebylo kvalifikovaně prověřeno. Podle záznamu o úmrtí bratra Františka v třebovské klášterní kronice František Wittig kromě interpretace dalších skladeb pravděpodobně napsal hudbu ke mším a ke hymnu Te Deum laudamus u příležitosti kanonizace františkánského svatého Jakuba z Marky.
Františkán a hudebník František Wittig zemřel pravděpodobně na mrtivici v Moravské Třebové 29. dubna 1726, kde byl také v klášterním kostele sv. Josefa v kryptě řeholníků pohřben.
Reference
- ↑ Jako Čecha (dosl. „Boh[emus] Kaadanensis“) jej uvádí HLAWATSCH, Albin OFM [et alii]. Chronik des Klosters zum hl. Joseph in Mährisch Trübau Ab anno 1678. 1910[-1940], část „Series Patrum et Fratrum nostrorum +,qui in nostra crypta et extra sepulti sunt“. Elektronický přepis textu v Muzeu Moravská Třebová. Působil však především v německojazyčných klášterech a i svůj zpěvník (srov. níže) napsal v němčině.
- ↑ HLAWATSCH, Chronik des Klosters... (cit.). Podle zde uvedeného seznamu zemřelých bratří zemřel ve svých 60 letech.
- ↑ Jako „Joannes Franciscus“ se (vlastnoručně?) zaznamenal ve svém zpěvníku, řádové prameny jej vždy uvádějí jen jako „Franciscus“.
- ↑ 43 let strávených v řádu uvádí cit. kronika HLAWATCH, Chronik des Klosters... .
- ↑ Inventární soupis rukopisů restituovaných františkánům a uložených v klášteře u P. Marie Sněžné v Praze u rukopisu dále uvádí „Conscriptum per Ioannem Franciscum Wittich in Caadan Anno Domini 1740“. V uvedený rok však již byl Wittig po smrti. Zřejmě se jedná o záměnu čísel 1 / 4 (1740/1710).
- ↑ HLAWATSCH, Chronik des Klosters... (cit.).: „sonum Organi tum Missa gratiarum actoria et Hymn. Ambros. ob decretam canonisationem B. Jacobi de Marchia solemnisabatur". Jakub z Marky byl kanonizován v roce 1726.
- ↑ HLAWATSCH, Chronik des Klosters... „, Series patrum... (cit.), uvádějící příčinu smrti jako „gangrena laboratem appoplexia". Viz též Nekrologium české františkánské provincie, elektronický přepis.