Franz Polak

The basics

Quick Facts

PlacesAustria Austria-Hungary
wasPhotographer Postmaster
Work fieldArts
Gender
Male
Birth7 October 1834, Český Krumlov, Czech Republic
Death9 November 1893Český Krumlov, Czech Republic (aged 59 years)
Star signLibra
The details

Biography

Franz Polak, někdy též Franz Pollak (7. října 1834 Český Krumlov – 9. listopadu 1893 Český Krumlov), byl krumlovský poštmistr a první doložený fotograf v Českém Krumlově. Jeho fotografie spadají do období přelomu šedesátých a sedmdesátých let 19. století.

Život

Narodil se v roce 1834 v rodině krumlovského poštmistra. Podle svědectví ředitele českokrumlovského panství Emanuela Peschla: „... otec Franze Polaka roznášel po Krumlově poštu, v čemž mu pomáhal jeho syn, jenž se vyučil té podivuhodné novince – fotografování.“ Fotografický ateliér měl pravděpodobně v domě č. p. 28 Radniční ulici, kde rodina bydlela.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých se věnoval fotografii a vytvořil soubor vedut, krajin a portrétů mimořádné historické hodnoty.

V roce 1871 zemřel jeho otec a Franz převzal poštmistrovskou funkci. Poté omezil a nakonec ukončil svou fotografickou činnost. Poslední Polakovou fotografií u které je uvedeno datum vzniku je portrét lesního adjunkta Ludvíka Schomausche z roku 1880.

Fotografie

Používal techniku kalotypie (papírové negativy). Tematicky se věnoval portrétní a místopisné fotografii. K jeho nejstarším snímkům, které lze přesně datovat díky zaznamenaným událostem, patří požár knížecího pivovaru v Krumlově v roce 1869 a stavba domu č. p. 101 v Radniční ulici, která proběhla v letech 1867-1869. Tyto a další veduty Krumlova dokumentují jeho stav před stavebním rozmachem koncem 19. a začátkem 20. století.

Pro šlechtický rod Buquoyů zhotovil přibližně mezi léty 1868 a 1873 soubor fotografií Buquoyského panství, které obsahují aranžované skupinové fotografie členů rodiny v interiérech i v exteriérech, dokumentaci jednotlivých objektů včetně jejich stavebních úprav (zámky Rožmberk a Nové Hrady a další nemovitosti náležející rodu Buquoyů), podobenky knížecích zaměstnanců, ateliérové skupinové fotografie, fotografie krajiny i reprodukce obrazů Rudolfa von Alta. Z charakteru portrétních fotografií lze usuzovat, že Polak měl v Krumlově vlastní portrétní ateliér. Jeho existence ani poloha ale není doložena.

Počátkem sedmdesátých let věnoval Polak album fotografií z Českého Krumlova a okolí kněžně Eleonoře Schwarzenberkové, roz. Liechtensteinové (1812–1873).

Krajiny a veduty

Polakova krajinářská tvorba zobrazuje například tato místa: Stožec, Vyšší Brod, Rožmberk nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov či Nové Hrady. Tyto fotografie vznikly v období 1868-1875.

Jeho fotografie vedut a krajin mají unikátní historickou a dokumentární hodnotu a moderní technologií navazují na předešlé dílo dvorního Schwarzenberského malíře Franze Ferdinanda Runka (1764–1834).

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • JORDAN, Ingeborg. Photographie im Böhmerwald 1880-1940. 2. vyd. Steyr: Ennsthaler GmbH, 1984. 306 s. ISBN 9783850681698. (německy) 
  • POUZAR, Ladislav; KOHOUTKOVÁ, Lenka. Nestoři českokrumlovské fotografie [online]. Regionální muzeum v Českém Krumlově [cit. 2019-11-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 10 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.