Franciszek Stateczny

Franciszkanin, historyk Kościoła
The basics

Quick Facts

IntroFranciszkanin, historyk Kościoła
PlacesPoland
wasHistorian Church historian
Work fieldAcademia Religion Social science
Gender
Male
Birth1 October 1864, Witosławice, Opole Voivodeship, Gmina Polska Cerekiew, Kędzierzyn-Koźle County, Poland
Death6 March 1921Leżajsk, Leżajsk County, Subcarpathian Voivodeship, Poland (aged 56 years)
Star signLibra
The details

Biography

Franciszek Stateczny (ur. 1 października 1864 w Witosławicach, zm. 6 marca 1921 w Leżajsku) – teolog katolicki, pisarz, publicysta i zwolennik socjalizmu.

Życiorys

Urodził się 1 października 1864 roku w Witosławicach w rodzinie chłopskiej. Był synem Józefa i Pauliny z domu Kirchniawy. Za przynależność do nielegalnego kółka historyczno-literackiego zorganizowanego przez Jana Kasprawicza i drobne przewinienia został usunięty z gimnazjum. W 1882 roku wstąpił do zakonu reformatów w Wieliczce a w 1885 roku złożył śluby zakonne.

Następnie studiował teologię w Krakowie, ale z powodu naruszenia dyscypliny został przez władze zakonu reformatów wydalony. To spowodowało, że wyjechał do Włoch, wstąpił do zakonu bernardynów i po ukończeniu studiów teologicznych w 1889 roku uzyskał święcenia kapłańskie. W czasie pobytu we Włoszech poznał między innymi: Henryka Siemiradzkiego, Wiktora Brodzkiego i biskupa Giuseppe Sarto oraz hrabinę Annę Świętorzecką. Po powrocie na ziemie polskie był między innymi gwardianem klasztoru w Alwerni. Jego współpraca z polskim dziennikiem Górnoślązak spotkała się z niechęcią biskupa Georga Koppa i znacznej części kleru.

W 1906 roku przebywając w Berlinie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego. Był uczestnikiem zebrań i wieców, został też autorem Katechizmu socjalistycznego. W latach 1912–1914 był kapelanem w żeńskim klasztorze w Winiarach. W publicystyce konfrontował chrześcijaństwo z socjalizmem. W 1919 roku w liście skierowanym do przywódcy socjalistów na Górnym Śląsku wzywał do współpracy socjalistów z katolikami na płaszczyźnie narodowej. Opowiadał się za zniesieniem wszelkiej własności, likwidacją klas społecznych oraz prywatnością poglądów religijnych. Zmarł 6 marca 1921 roku w Leżajsku, tam też został pochowany.

Twórczość

  • Urywki o Śląsku
  • Kopciuszek śląski
  • De consolatione scientiae
  • Compendium historia philosophiae
  • Obrazki ze Śląska Polskiego
  • Katechizm socjalistyczny
  • Demokracja chrześcijańska w systemie sillonistów francuskich
  • Hasła socjalistyczne a podstawowe prawdy chrześcijańskie
  • Idea państwa w systemie socjalistycznym
  • Żywot św. Franciszka z Asyżu
  • Niech żyje Polska
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 14 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.