Franciszek Rożek

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth23 November 1896
Death9 June 1986 (aged 89 years)
Star signSagittarius
The details

Biography

Franciszek Rożek (ur. 23 listopada 1896 w Kotlinie, zm. 9 czerwca 1986) – uczestnik powstania wielkopolskiego, weteran wojenny, działacz społeczny.

Pochodził z rodziny chłopskiej, był synem Kacpra i Elżbiety z Półrolniczaków. W 1907 brał udział w strajku szkolnym jako uczeń szkoły powszechnej w Kotlinie. Od 1915 walczył w mundurze niemieckim na frontach I wojny światowej, głównie na Zachodzie. Urlopowany po zakończeniu działań wojennych, w styczniu 1919 zgłosił się ochotniczo do 8 pułku strzelców wielkopolskich pod dowództwem Ludwika Bociańskiego. Był żołnierzem 2. kompanii I batalionu w Pleszewie, brał udział w walkach pod Zdunami, Rawiczem, Miejską Górką, a potem na froncie północnym (Nakło, Bydgoszcz, Szubin, Kcynia). W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Wskutek ciężkiej ranny odniesionej pod Wołkowyskiem opuścił armię jako inwalida wojenny. Oprócz renty utrzymywał się z pracy na otrzymanym po rodzicach gospodarstwie w Kotlinie.

W 1941 został usunięty z gospodarstwa przez administrację niemiecką. Mieszkał w Zakrzewie, był robotnikiem kolejowym w Witaszycach. Po wojnie wrócił do Kotlina, gdzie udzielał się społecznie. Zasiadał w radach narodowych – gromadzkiej i gminnej, był ławnikiem sądu okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim, członkiem zarządu kółka rolniczego w Kotlinie, działaczem miejscowego koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, a jeszcze przed wojną otrzymał medal „Za Wolność i Niepodległość”.

Był żonaty z Władysławą z domu Ignasiak, miał siedmioro dzieci: Joannę, Bronisławę, Zofię, Władysława, Kazimierza, Czesława, Anielę. Zmarł 9 czerwca 1986 i pochowany został na cmentarzu w Kotlinie.

Bibliografia

  • Janina Grala, Rożek Franciszek, w: Jarociński słownik biograficzny, tom II (przewodniczący zespołu redakcyjnego Jan Jajor), Kalisz 2011, s. 104–105 (z fotografią)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 31 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.