Franciszek Giemza

Działacz komunistyczny
The basics

Quick Facts

IntroDziałacz komunistyczny
wasPolitician
Work fieldPolitics
Gender
Male
Birth8 October 1896
Death5 October 1975 (aged 79 years)
Star signLibra
The details

Biography

Franciszek Giemza pseud. Jelonek, Stary (ur. 8 października 1896 w Rzeczniowie w powiecie Iłża, zm. 5 października 1975 w Jaworze) – działacz komunistyczny, rewolucjonista, żołnierz Czerwonej Gwardii, funkcjonariusz Czeki, partyzant GL-AL, milicjant.

Skończył 3 klasy szkoły podstawowej, potem był robotnikiem rolnym i hutnikiem w Starachowicach. We wrześniu 1915 został wcielony do carskiej armii i wysłany na front rumuński. Latem 1917 wstąpił do Czerwonej Gwardii w Jekaterynosławiu (obecnie Dniepropietrowsk), w sierpniu został zastępcą dowódcy oddziału gwardii. Walczył z ukraińskimi nacjonalistami. We wrześniu 1917 wyjechał do Moskwy i wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (bolszewików) (SDPRR(b)). Brał aktywny udział w bolszewickim powstaniu w Moskwie w październiku 1917. Wstąpił do Czeki i był jej funkcjonariuszem w Moskwie i Jekaterynosławiu. W maju 1918 walczył z Niemcami, schwytany w Nowoczerkasku, uwolniony przez 4 Dywizję dowodzoną przez gen. Lucjana Żeligowskiego, z którą rok później wrócił do Polski. Zmobilizowany do WP podczas wojny polsko-sowieckiej 1920, dostał się do niewoli sowieckiej i w obozie jenieckim w Smoleńsku na polecenie władz obozu prowadził szkolenie polityczne dla polskich jeńców, za co po powrocie do kraju po zawarciu traktatu ryskiego 1921 był więziony na Pawiaku. Od 1924 działał w KPP, m.in. w 1935 przed wyborami parlamentarnymi prowadził agitację komunistyczną, za co został aresztowany i osadzony na 3 miesiące w obozie w Berezie Kartuskiej. W 1942 wstąpił do PPR i GL. Walczył w oddziale GL-AL im. Mariana Langiewicza. Od maja 1945 organizował MO w Jeleniej Górze, gdzie został komendantem powiatowym milicji. W 1946 był powiatowym komendantem MO w Jaworze, a w 1947 został kwatermistrzem Komendy Wojewódzkiej MO w Olsztynie. Był odznaczony m.in. Orderem Czerwonego Sztandaru i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

  • Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego t. 2, Warszawa 1987.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.