Ferenc Schinagl

Kossuth-díjas műszertervező
The basics

Quick Facts

IntroKossuth-díjas műszertervező
PlacesHungary
Gender
Male
Birth1920
Death1996 (aged 76 years)
Awards
Kossuth Prize1960
The details

Biography

Schinagl Ferenc (1920. január 30. – 1996. március) Kossuth-díjas, a Magyar Optikai Művek vezető optikai műszertervezője.

Életút

1934-ben hat hetes vizsga után műszerész tanulónak vették fel a világhírű, budai Süss gyárba. Iskolaelsőként, az Iparkamara kitüntetésével abszolválta a négy "tanonc" évet. 1941-ben, az optikai gyártás nagy arányú fejlődésekor megbízták a gyártási technológiák tanulmányozásával, később a minőség ellenőrzés megszervezésével. A háború az ő életét is ketté törte. Többek között ennek tudható be, hogy sem középiskolát, sem főiskolát-egyetemet nem végzett. Autodidaktaként azonban tanulmányozta az optikai számításokhoz alapvetően szükséges matematikát, fizikát, hazai és külföldi szakirodalmat. A háború után az optikai szerkesztés vezetője lett, optikai rendszerek tervezését, szerkesztését végezte.

1956-ban a Szocialista Munkáért Érdeméremmel díjazták. 1960-ban a geodéziai műszercsalád optikai rendszereinek fejlesztéséért – munkatársával, Bezzegh Lászlóval megosztva – megkapta a Kossuth-díj II. fokozatát, az indoklás szerint „a geodéziai műszerek fejlesztése terén elért kimagasló egyéni eredményeiért, valamint a „C” típusú teodolit közös konstruálásáért”. 1970-ben a Haza Szolgálatáért Érdemérem arany fokozatával ismerték el.

A bonyolult optikai számítások ismerőjeként felfigyelt a korai számítógépes próbálkozásokra. Megismerhette a Magyar Tudományos Akadémia első, M-3 típusú számítógépét. A magyar vállalatok közül, az elsők egyike volt a MOM, ahol emeletnyi helyen, egy ZUSE Z-11 típusú számítógépet installáltak. Vezetésével, kezdetben csak műszaki számításokat végeztek a komputeren. Később a szervezési és koordinációs főosztály vezetőjeként a vállalati informatika megteremtéséért tevékenykedett.

Rendszeresen publikált a Kép- és hangtechnika című tudományos folyóiratban.

Jegyzetek

  1. Darvasné–Klement–Terjék
  2. Konrad Zuse méltatása
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.