Ferenc Krieg

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth25 May 1921
Death4 March 2013 (aged 91 years)
The details

Biography

Krieg Ferenc (Zalaegerszeg, 1921. május 25. – 2013. március 4.) festőművész.

Élete

Festői múltja azzal kezdődött, hogy 18 éves korában bejárt a Szépművészeti Múzeumba másolni. Tanulmányait 1938 és 1940 között Gallé Tibor később Révész Imre festőiskolájában végezte, majd folytatta a Képzőművészeti Főiskolán, ahol Burghardt Rezső, Berény Róbert illetve a későbbiekben Gábor Móric és Rozs János voltak a mesterei.

Volt színházi statiszta, villamoskalauz, könyvelő, a Vas megyei Moziüzemi Vállalatnál dekoratőr, a nehéz-ipari minisztériumban előadó, vezető technikus és még sok-sok egyéb, például hadifogoly is.

A háború után térképszerkesztőként vállalt munkát, melynek révén jutott el Mongóliába. A mongol földön 1969 és 1973 között több alkalommal járt, s mintegy két és fél évet töltött el egy magyar-mongol geológiai expedíció térképszerkesztő munkatársaként. Életének ezen különleges epizódja számos festmény, grafika, lemezdombormű megalkotására ihlette. Megfigyelhette és megjelenítette művein az ázsiai ország ősi kultúráját és szokásait, a buddhista vallás kulturális emlékeit és a pompázó, gazdagon stilizált mongol népművészetet, valamint természetesen a mongol embert: a lovast, az anyát, a kolostorok s a mindennapok lakóit; jurtákban, buddhista lámakolostorban, a pusztán, a kietlen távoli hegyekbe vesző síkságokon ábrázolva élénk, szuggesztív színekkel.

Több alkalommal járt Velencében, ahol megragadta a Velencei karnevál hangulata, mely számos maszk, maskarás alak és egyéb nonfiguratív mű megalkotására ihlette. A művész 1970 óta Szombathelyen él, tájképei a közeli Szajki tavaknál készültek. Beleszeretett ebbe a tájba, melyet minden évszakban, hihetetlen színgazdagsággal és vad, energikus ecsetvonásokkal elevenített meg.

Nonfiguratív alkotásainak formavilága meghökkentő, sokszor ijesztő is, színviláguk élénk, érzékeinket felkavaró.

A festőművész 1962 óta tagja a Művészeti Alapnak. Attól kezdve több mint harminc önálló tárlata volt valamint számos csoportos bemutatón szerepelt Franciaországtól az akkori Csehszlovákián és Jugoszlávián át egészen Koreáig.

Jegyzetek

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.