Feliks Fryze

Polish publicist, editor and publisher
The basics

Quick Facts

IntroPolish publicist, editor and publisher
PlacesPoland
wasJournalist Opinion journalist Editor Publisher
Work fieldBusiness Journalism
Gender
Male
Birth1843, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death1907Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 64 years)
Education
Polytechnic and Agricultural and Forest Institute
The details

Biography

Grób Feliksa Fryze na cmentarzu Powązkowskim

Feliks Fryze (ur. 18 maja 1843 w Warszawie, zm. 1 września 1907 tamże) – dziennikarz, redaktor, wydawca.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Antoniego i Heleny Fryze, spolonizowanej rodzinie niemieckiej, która w 1768 otrzymała szlachectwo za zasługi. Ojciec jego był urzędnikiem w Królestwie Polskim. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Instytutu Politechniczego w Puławach, następnie przeniósł się do Szkoły Głównej w Warszawie. Przez pewien czas pracował w Obserwatorium Astronomicznym w Warszawie.

W 1868 rozpoczyna pisanie do „Gazety Warszawskiej” i w następnym roku przechodzi do „Kuriera Warszawskiego”. W pracy wykazywał się niebywałą energią, zapałem i zaangażowaniem. W składzie redakcji byli razem z nim: Bolesław Prus, Marian Gawalewicz, Czesław Jankowski, Wiktor Gomulicki, Władysław Bogusławski, Kazimierz Łuniewski oraz Wacław Szymanowski jako redaktor naczelny. Przebywając za granicą między innymi w Nowym Jorku, zwiedzał i poznawał nie tylko wydawnictwa i gazety ale również mocno interesował się strażą pożarną. Interesował się sprzętem pożarniczym, wyszkoleniem strażaków, ich organizacją, finansowaniem. Nie mając w dziedzinie pożarnictwa wykształcenia stał się wybitnym specjalistą z którego wiedzą warszawscy strażacy bardzo się liczyli. Był pomysłodawcą i realizatorem powstania Kasy Zapomogowej dla Warszawskich Strażaków. Miała ona za zadanie wspierać strażaków i ich rodziny w przypadku utraty zdrowia lub życia.

Jako sprawozdawca prasowy odbył w 1872 i 1873 trzy wycieczki balonem. W 1875 nabywa ilustrowane czasopismo satyryczne „Mucha” i jest jego redaktorem przez następne 10 lat. W 1876 kończy pracę w redacji „Kuriera Warszawskiego” i w następnym roku zakupuje czasopismo „Antrakt”, które pod zmienionym tytułem „Kurier Poranny”, wydawane jest do 1939.

Z żoną Franciszką Salomeą z Wysockich mieli dwoje dzieci Bartłomieja Ludwika i Marcelinę Teklę.

Zmarł w Warszawie dnia 1 września 1907. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 9-3-4,5).

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Aug 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.