Eugeniusz Skibiński

Polish architect
The basics

Quick Facts

IntroPolish architect
PlacesPoland Russia
wasArchitect
Work fieldEngineering
Gender
Male
Birth1858, Shamakhi, Shemakha Uyezd, Baku Governorate, Azerbaijan
Death1918 (aged 60 years)
Education
Imperial Academy of Arts
The details

Biography

Eugeniusz Skibiński (ur. 1858 w Şamaxı, ok. 1918) – polski architekt działający w Baku.

Życiorys

Urodził się w polskiej rodzinie zamieszkującej Şamaxı, w 1859 po trzęsieniu ziemi jego rodzina przeniosła się do Baku. Wyjechał do Petersburga, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Po złożeniu egzaminu końcowego i uzyskaniu tytułu inżyniera powrócił do Baku, gdzie otrzymał posadę w magistracie. Od 1896 był wykładowcą w działającej w Baku Szkole Technicznej, równocześnie był wziętym architektem, zaprojektował ok. 250 budynków. Należał do grupy architektów projektujących w 1883 dworzec kolejowy w Baku. Większość projektów Eugeniusza Skibińskiego powstała w stylu orientu, pierwsze projekty tworzył szablonowo stosując popularne wówczas wzorniki. Porzucił ten sposób tworzenia ok. 1899, kiedy powierzono mu budowę pałacyku dla bogatego kupca Aga-Bała Kulijewa. Inwestor podróżował wcześniej po Europie i miał określone plany dotyczące budowanej rezydencji, Eugeniusz Skibiński wzorował się na zespole pałacowym szachów Szyrwanu. Współcześnie mieści się tam bakijski dom architekta. Na przełomie XIX i XX wieku zakończył pracę w magistracie, a wkrótce potem również praktykę prywatną.

Realizacje w Baku

  • dwukondygnacyjne i trójkondygnacyjne domy mieszkalne (1887-1899) - m.in. ulice: Surchańska, Czerwonej Wody, Perska/Cerkiewna, Mołokańska/Pralnicza, Gimnazjalna, Bariatyńska/Policyjna, Kaspijska/Prijutska, Kamienista/Azjatycka/Czerwonej Wody, Gubernialna, Cmentarna/Czerwonego Krzyża, Gubernialna/Górska, Policyjna, Kubińska/III Równoległa, Szosa Bałachańska, Dworcowa/Mołokańska, Spasska/Kannie-tepińska, Surachańska/Czadrowa, Kaspijska/Surachańska/Kamienista, Twierdza, Surachańska-Taza-pirska, Czerwonego Krzyża, Cerkiewna/Surachańska, Perska/Gubernialna, Merkuriewska/Czerwonej Wody, Stanisławska/Prijutskiej, Morska/Bałachańska/Bondarna, Perska,
  • hale targowe z antresolami, ul. Kanni-tepińska (1889),
  • dom jednokondygnacyjny, ul. Marińska róg Prijutskiej (1890),
  • hale targowe na rogu ulic Targowej i Mołokańskiej (1891)
  • hale targowe z antresolami - ul. Bazarowa (1892),
  • hale targowe - ul. Czerwonej Wody (1893),
  • spichlerze (dawne Hale Kokoriewskie, 1895).

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.