Erwin Zajicek

Czechoslovakia member of Czechoslovak national parliament, minister without portfolio and german nation politician
The basics

Quick Facts

IntroCzechoslovakia member of Czechoslovak national parliament, minister without portfolio and german nation politician
PlacesAustria
wasPolitician
Work fieldPolitics
Gender
Male
Birth22 November 1890, Jevišovka, Břeclav District, South Moravian Region, Czech Republic
Death29 October 1976Poysdorf, Mistelbach District, Lower Austria, Austria (aged 85 years)
Politics:Austrian People's Party
The details

Biography

Erwin Zajiček (22. listopadu 1890 Frélichov - 29. října 1976 Poysdorf) byl sudetoněmecký novinář a československý politik období první republiky. Byl jedním z vůdčích politiků Německé křesťanskosociální strany lidové a představitel německého aktivismu v Československu.

Život

Učitel

Narodil se ve Frélichově (dnes Jevišovka), jeho otec byl zde učitelem a ředitelem národní školy. Erwin vystudoval národní školu v Prátlsbrunu, nižší gymnázium v Mikulově a učitelský ústav ve Vídni-Strebersdorfu, kde roku 1910 složil učitelské zkoušky. Stal se učitelem. Působil ve Valticích. V Otto Willmannově svazu (Otto Willmann-Bund) založil a vedl Sjednocení katolických učitelů (Vereinigung katholischer Lehrer). Byl předsedou diecéze Lidového svazu německých katoliků (Volksbund deutscher Katholiken).

Politika

V období první republiky byl představitelem německého aktivismu. Ten podporoval aktivní spolupráci tehdejších německých politických stran (Německý svaz zemědělců, Německá křesťansko sociální strana lidová a Německá sociálně demokratická strana dělnická) s československými vládami.

V letech 1925-1938 působil jako poslanec Národního shromáždění. V letech 1936-1938 navíc působil jako ministr bez portfeje v druhé vládě Milana Hodži a třetí vládě Milana Hodži. Při nástupu do ministerské funkce 2. července 1936 tak zpochybnil Henleinovo tvrzení, že Sudetoněmecká strana zastupuje všechny Němce v českých zemích.

Po sloučení Německé křesťansko sociální strany lidové se Sudetoněmeckou stranou na jaře 1938 nepřešel do poslaneckého klubu SdP a od března 1938 byl nezařazeným poslancem. Na podzim 1938 v souvislosti se změnami hranic Československa jeho poslanecký mandát zanikl.

Rakousko

Od roku 1945 působil v Rakousku. Po návratu z války, kde byl též zajat, se obzvlášť zasadil o začlenění odsunutých Němců z Československa do rakouské společnosti. Po založení Vrcholného orgánu Jihomoravanů v Rakousku (Dachverband der Südmährer in Österreich) se stal jeho prvním předsedou.

Odkazy

Reference


Externí odkazy

  • HALVA, Helma. Bedeutende Südmährer [online]. 1991-13-01, [cit. 2010-08-02]. Dostupné online. (německy) 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.