Emil Semolič

The basics

Quick Facts

PlacesArgentina Italy Austria-Hungary
wasManager
Work fieldBusiness
Gender
Male
Birth8 August 1901, Malchina, Duino-Aurisina, Province of Trieste, Italy
Death13 March 1973Buenos Aires, Argentina (aged 71 years)
Star signLeo
The details

Biography

Emil Semolič, slovenski društveni delavec, * 8. avgust 1901 , Mavhinje, Avstrijsko primorje, Avstro-Ogrska, † 13. marec 1973, Buenos Aires, Argentina.

Življenje in delo

Rodil se je v družini krojača Andreja in gospodinje Ivane Semolič rojene Terčon v Mavhinjah (sedaj ital. Malchina). Zaradi fašističnega pritiska se je leta 1924 kakor mnogo drugih Primorcev izselil v Argentino. Tu je deloval v delavsko kulturnem društvu Ljudski oder Buenos Aires. Bil je večkratni predsednik tega društva in si prizadeval za sodelovanje med vsemi društvi predvojnih slovenskih emigrantov v Argentini, ki so bili v veliki večini iz Primorske. Sodeloval je pri več poizkusih združitve omenjenih društev v enotno in pluralno organizacijo. Med 2. svetovno vojno so slovenski izseljenci v Argentini ustanovili Primorski odbor, ki je javno zahteval priključitev Slovenskega Primorja k Jugoslaviji. Ob koncu vojne je misel tedanjih slovenskih društev v Argentini dozorela in se začela uresničevati 27. julija 1946 z ustanovitvijo Slovenskega sveta. Ustanovnemu odboru je predsedoval Semolič, kot predstavnik Ljudskega odra, podpredsednik je bil Viktor Černič, predstavnik društva Naš dom, tajnik pa Stanislav Baretto, ki je predstavljal društvo Slovenski dom. Na občnem zboru 19. aprila 1947 je bil ustanovni odbor potrjen tudi v novonastalem društvu Slovenski ljudski dom, hkrati pa je bilo sklenjeno, da se vsa dosedanja društva ukinejo, časopis Slovenski glas pa je postal uradno glasilo novega društva.

Slovenski ljudski dom je pod Semoličevim vodstvom razvil bogato kulturno dejavnost (knjižnica z več tisoč knjigami, tečaji slovenščine za mladino in drugo). Ob sporu Komunistične partije Jugoslavije z Informbirojem je vztrajal pri nepolitičnem delovanju društva. Režim argentinskega predsednika Juana Dominga Perona je društvu 1949 prepovedal delovanje; tudi po padcu Peronovega režima 1957 Semolič ni mogel ponovno združiti slovenskih društev, od 1958 pa je deloval v Argentinsko-slovenskem društvu Zarja.

Viri

  1. Primorski slovenski biografski leksikon. Goriška Mohorjeva družba, Gorica 1974-1994.
  2. Enciklopedija Slovenije. Mladinska knjiga, Ljubljana 1987-2002
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.