Emanuel Mutafov

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria
isHistorian Byzantinist
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth9 January 1968, Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Age56 years
Star signCapricorn
Education
National High School of Ancient Languages ​​and Cultures
National and Kapodistrian University of Athens
The details

Biography

Емануел Стефанов Мутафов е български византолог, преводач, професор по средновековно и възрожденско изкуство, директор на Института за изследване на изкуствата при БАН.

Биография

Роден е на 9 януари 1968 г. в София, син е на проф. Стефан Мутафов.

Завършва средното си образование през 1987 г. със златна значка за отличен успех от Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Дипломната му работа на тема „Паганистични елементи в култа и иконографията на св. прор. Илия“ е издадена като монография същата година. В периода 1988 – 1989 г. следва история в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Печели стипендия от Гръцката държавна фондация и в 1996 г. завършва археология и история на изкуството в Атинския университет. В периода 1996 – 1998 г. прави специализация по гръцка и славянска палеография в Центъра за славяно-византийски проучвания „Акад. Иван Дуйчев“, София.

Започва преподавателска дейност като учител в средното образование. От 1996 г. до 2000 г. е хоноруван асистент по гръцки език и култура във Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“. През 2000 г. е назначен като проучвател в Института за изследване на изкуствата (ИИИзк) при БАН, а година по-късно успешно защитава докторантурата си по нова и най-нова обща история в Института за балканистика при БАН. С публикуването на книгата „Европеизация на хартия. Съчинения за живописта на гръцки език от първата половина на XVIII в.“, ученият се утвърждава като един от най-добрите познавачи на ерминиите, техните особености и взаимовръзки и на зографската терминология.

Избран е за старши научен сътудник по средновековно и възрожденско изкуство в ИИИзк при БАН през 2009 г. От 2010 г. е член на Общо събрание (ОС) на БАН и член на Научния съвет на ИИИзк. През 2013 г. е назначен като научен секретар на ИИИзк, а година по-късно е избран за директор на ИИИзк.

През 2014 г. Мутафов става член на редакционната колегия на сборника „Изкуствоведски четения“, а изданията от поредицата стават първите индексирани в Web of Science български сборници в областта на науките за изкуствата. От 2016 г. е член на редакционната колегия на сп. Arta Visuale на Института за културно наследство към Молдовската академия на науките, от 2017 г. е член на редакционната колегия на сп. Papers of BAS – Social Sciences and Humanities. През 2018 г. става член на Управителния съвет на сдружение „Наследство БГ“ по проект BG05M2OP001-1.001 – 0001 „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“ с водещ партньор СУ „Св. Климент Охридски“. Същата година става член и на Художествения съвет на Националната галерия, София. През 2019 г. получава втората си хабилитация като професор по средновековно и възрожденско изкуство.

Активната си позиция на учен проф. Е. Мутафов изразява в общественото пространство по определени каузи като например отмяната на третата българска изложба в Лувъра; смяната на статута на музей с действаща джамия на „Св. София“ в Истанбул; подкрепя гражданските протести през август 2020 г.; застъпва се за промяна в названието на празника 24 май.

Публикации

Емануел Мутафов има многобройни научни публикации, част от тях в Гърция, Северна Македония, Италия, Русия, Великобритания, Ирландия, Сърбия, Румъния, Молдова, Албания, като повечето от тях са на чужд език (английски, немски, гръцки, руски).

Монографии:

  • Богородица вместилище на невместимото: човешки измерения на Палеологовото изкуство в Константинопол, София: Марин Дринов, ИИИзк-БАН, ISBN 978-954-8594-81-3, 210 стр.
  • Европеизация на хартия. Съчинения за живописта на гръцки език от първата половина на XVIII век, София: ЕТ-АВА, 2001, 279 стр.
  • Християнска криптография. Функционална типология на криптограмите в Православното християнско изкуство. De Artibus Monographiae, Volumen I, София:Марин Дринов, ИИИзк-БАН, 2019, ISBN 978-954-8594-80-6, 214 стр.
  • Паганистични елементи в култа и иконографията на св. прор. Илия, София: изд. К.К. Философ, 1987, 77 стр.
  • Митрополитският храм “Св. Стефан” в Несебър и неговият художествен кръг: културен контекст, интертекстуалност и интервизуалност, София: изд. Марин Дринов, 2022, 408 стр.

Преводи:

Емануел Мутафов е преводач на научна литература от/на гръцки език. Превел е на български език три съвременни гръцки романа. Най-известният му превод е на „Малка Англия“ от Йоанна Каристияни.

Илюстрации:

Като художник Е. Мутафов се занимава предимно с графика. Илюстрирал е някои от преводите си, както и стихосбирките „Докосване от юг“ на Аристотелис Дарусис и „Анотации към Рая“ на Алън Стивънс.

Източници:

Външни препратки

Нормативен контрол
Нормативен контрол
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 01 Oct 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.