Ekaterina Troubetskoy

The basics

Quick Facts

A.K.A.Ekaterina Ivanovna Trubetskaia
A.K.A.Ekaterina Ivanovna Trubetskaia
PlacesRussia
Gender
Female
Birth27 November 1800, Saint Petersburg, Russia
Death14 October 1854Irkutsk, Irkutsk Oblast, Russia (aged 53 years)
The details

Biography

Трубецька Катерина Іванівна (Лаваль) (3 грудня 1800 року — 26 жовтня 1854 року, в Іркутську) — дружина декабриста Трубецького Сергія. Перша з дружин декабристів, що послідувала за чоловіком у Сибір (липень 1826 року). В Іркутську, затримана владою, офіційно відреклася від цивільних прав і дворянських привілеїв. Микола Некрасов увічнив ім'я Трубецької у поемі «Російські жінки».

Біографія

Сім'я

Батько — граф Лаваль, що втік у Росію від французької революції і викладав в Морському кадетському корпусі, мати — Олександра Григорівна Козицька була власницею величезного статку. Сім'я була дуже багата, вважається, що в будинку на підлозі лежав мармур, по якому ступала нога Нерона. У Парижі в 1819 році вона познайомилася з князем Сергієм Петровичем Трубецьким, в травні 1821 року він став її чоловіком. Шлюб виявився щасливим.

Дружина декабриста

У січні 1825 року Трубецькой Сергій Петрович був призначений черговим штаб-офіцером у 4-й піхотний корпус, який дислокувався у Києві. Разом з Трубецьким до Києва приїхала і Катерина Іванівна. Тут вони жили до 7 листопада 1825 року в будинку одного з керівників Південного товариства Василя Львовича Давидова (тепер це вулиця Панаса Мирного, 8 / 20). Катерина Іванівна Трубецька вже в липні 1826 року, наступного дня після від'їзду чоловіка на каторгу, відправляється слідом за ним. Прибула в Благодатський рудник у листопаді 1826 року. У Благодатском руднику Трубецька відморозила собі ноги. Згодом страждала на ревматизм.

Декабрист Андрій Розен згадував:

Оригінальний текст (рос.)

«Екатерина Ивановна Трубецкая была не красива лицом, не стройна, среднего роста, но когда заговорит, - так что твоя красота и глаза - просто обворожит спокойным приятным голосом и плавною, умною и доброю речью, так всё слушал бы её. Голос и речь были отпечатком доброго сердца и очень образованного ума от разборчивого чтения, от путешествий и пребывания в чужих краях, от сближения со знаменитостями дипломатии».

Через п'ять років добровільної каторги Катерина Іванівна народила довгоочікувану дитину — дівчинку Олександру, чотири роки потому — Єлизавету. Всього у Трубецьких було семеро дітей, але тільки четверо з них вижили. В кінці 1839 року минув термін каторги для Сергія Петровича Трубецького. Сім'я отримала наказ виїхати на поселення в село Оек в 30 верстах від Іркутська. Переїзд на нове місце був затьмарений смертю молодшого сина Володимира, який прожив всього рік. У вересні 1840 року помер другий син Трубецьких, Микита. У 1845 році було отримано дозвіл оселитися в Іркутську. Окрім турботи про дітей на плечах Катерини Іванівни лежала турбота про вихованців, які з'являлися в її будинку: дочок М. К. Кюхельбекера Ганні і Юстин, сина засланця А. Л. Кучевського Федора, дочки бідного чиновника Неустроєва Марії. Всю весну і літо 1854 року княгиня прохворіла. Померла 14 жовтня 1854 року в Іркутську, похована в Знам'янському монастирі в одній могилі з раніше померлими дітьми.

Некрасов оспівав її у своїй знаменитій поемі "Російські жінки", перша глава якої має назву " Княгиня Трубецька". Польський письменник Словацький присвятив їй роман "Ангеллі", який в 1833 році був переведений на французьку мову і опублікований в Парижі.

Примітки

Джерела

  • Э.А. Павлюченко. В добровольном изгнании. - М.,"Наука", 1986 (рос.)
  • Записки княгини Волконской. - Чита, 1991 (рос.)
  • Марк Сергеев. Подвиг любви бескорыстной. - М.,"Молодая гвардия", 1976, с.7 - 36 (рос.)
  • Екатерина Ивановна Трубецкая.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.