Edward Etler

Polish director
The basics

Quick Facts

IntroPolish director
A.K.A.Katav Zar Edward Grossbaum Edward Etler-Grossbaum Edward Grossbaum-Etler
A.K.A.Katav Zar Edward Grossbaum Edward Etler-Grossbaum Edward Grossbaum-Etler
PlacesIsrael Poland
isFilm director Journalist Writer Non-fiction writer
Work fieldFilm, TV, Stage & Radio Journalism Literature
Gender
Male
Birth29 December 1931, Warsaw, Poland
Age93 years
Star signCapricorn
Education
National Film School in Łódź
The details

Biography

Edward Etler vel Kataw Zar (ur. 29 grudnia 1931 jako Edward Grossbaum w Warszawie) – polski reżyser i dziennikarz żydowskiego pochodzenia.

Dzieciństwo spędził w warszawskim getcie. Później ukrywał się poza gettem. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1968 roku wyemigrował z Polski do Izraela.

Nagrody filmowe

RokFestiwalFilm, Nagroda
1962Międzynarodowy Festiwal Filmów w Locarno Cmentarz Remu, Nagroda „Srebrny Żagiel”
1963Krakowski Festiwal Filmowy Biały walc, II Nagroda „Srebrny Smok Wawelski”
1996Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich – Niepokalanów Wrócę do nich po śmierci, Nagroda specjalna

Współpraca z Krzysztofem Komedą

Autorem muzyki do kilku jego filmów z lat 60. był Krzysztof Komeda. W 2008 r. wydawnictwo PowerBros wydało płytę Krzysztof Komeda – Soundtracks From Janusz Morgenstern and Edward Etler Movies.

Dziennikarstwo

Pod pseudonimem Kataw Zar, korespondent tygodnika „Najwyższy Czas!”, a wcześniej tygodnika „Przegląd” i miesięcznika „Zły”.

Poruszane tematy

W swoich felietonach w „NCz!” w prześmiewczym stylu opisuje wydarzenia polityczne i społeczne w Izraelu, szczególnie te negatywne: korupcję i nieudolność polityków, stosunek do mniejszości arabskiej i zaniedbanie (zdaniem autora) przez Izrael ocalonych z Holocaustu.

Styl

Charakterystycznymi elementami stylu Katawa Zara jest ironia, ostrość sformułowań, używanie zwrotów w języku hebrajskim i jidysz. Dodatkowo przez jego artykuły przewijają się pewne słowa-klucze, którymi autor podkreśla swój negatywny i (auto)ironiczny stosunek do opisywanych tematów, m.in.

  • pismak „NCz!” (o sobie), Kurnik, Sztejtl (Izrael), żydostan, tropikalni Żydzi (izraelscy Żydzi), tajkuni (izraelscy multimilionerzy, oligarchowie), niedoholokaustowani Żydzi (Żydzi ocalali z holokaustu mieszkający w Izraelu), goj (nie-Żyd), syjonistyczny (jako izraelski)
  • izraelscy politycy: Bibi (Beniamin Netanjahu), Olmert Chciwe Łapska (Ehud Olmert), Oszust Pokojowy Peres (Szymon Peres), Ruso-Żyd (Awigdor Lieberman), Kakadu (Cypi Liwni)

Kontrowersje

W 2005 roku znalazł się (jako ETLER-GROSBAUM EDWARD) na tzw. Liście Wildsteina.

W 2007 roku został oskarżony przez naukowców z Instytutu Nauk Prawnych PAN w raporcie przygotowanym na zlecenie MSWiA o „używanie pogardliwych określeń o charakterze antysemickim”.

W 2009 roku urażony artykułem i okładką w „NCz!” udał się na redakcyjny urlop. Od 2010 ponownie pisze w „NCz!”.

Przypisy

Linki zewnętrzne


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.